Bývalý americký prezident Donald Trump 28. září nabídl, že vstoupí do vyjednávání o mírové dohodě mezi Ruskem a Ukrajinou, a to s odkazem na nedávná poškození plynovodů Nord Stream I a II.

Plynovody, které byly podle Trumpa sabotovány, by mohly vést k „velké eskalaci“ mezi Spojenými státy, Ruskem a Evropou. Vedoucí představitelé Spojených států by měli zůstat „chladní, klidní a nezaujatí“, napsal na své platformě Truth Social.

„Je to velká událost, která by neměla zahrnovat velké řešení, alespoň zatím ne,“ napsal. „Rusko-ukrajinská katastrofa se NIKDY neměla stát a rozhodně by se nestala, kdybych byl prezidentem. Nezhoršujte situaci ohledně výbuchu plynovodu. Buďte strategičtí, buďte chytří (geniální!), vyjednejte dohodu TEĎ.“

„Obě strany ji potřebují a chtějí. V sázce je celý svět. Já tu skupinu povedu???“

Deník Epoch Times se ohledně Trumpova návrhu obrátil na ministerstvo zahraničí.

Během rozhovoru z 27. září řekl Trump moderátorovi podcastu Johnu Catsimatidisovi, že „bychom mohli skončit ve třetí světové válce a mohlo by dojít ke všem těm strašným věcem, které se odehrály na Ukrajině“.

„Myslím, že se nacházíme v nejnebezpečnější době možná za mnoho, mnoho let – možná vůbec kdy – kvůli síle jaderných zbraní,“ řekl Trump.

Evropští představitelé naznačili, že ropovody byly 26. září poškozeny při úmyslném činu. Někteří z toho obvinili Moskvu, ačkoli Rusko společně s Německem po léta provozovalo plynovod Nord Stream I a vrcholný představitel Kremlu 28. září taková tvrzení odmítl.

Rusko, které snížilo dodávky plynu do Evropy poté, co Západ uvalil sankce kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu, rovněž uvedlo, že sabotáž byla možná. Ruské velvyslanectví v Dánsku uvedlo, že jakákoli sabotáž na plynovodech Nord Stream je útokem na energetickou bezpečnost Ruska i Evropy.

Rada bezpečnosti OSN se na žádost Ruska sejde 30. září, aby projednala poškození plynovodů Nord Stream, uvedla ve svém prohlášení francouzská mise OSN, která patnáctičlenné radě v září předsedá.

„Jakékoli úmyslné narušení evropské energetické infrastruktury je naprosto nepřijatelné a bude na něj reagováno rázně a jednotně,“ uvedl šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell.

Seismologové v Dánsku a Švédsku mezitím uvedli, že pravděpodobnou příčinou poškození podmořského potrubí byly exploze, a vyloučili přírodní příčiny.

Bjorn Lund, ředitel švédské národní seismické sítě na univerzitě v Uppsale, řekl 27. září pro NPR, že „ze seismických záznamů je zcela jasné, že se jedná o výbuchy“.

„Nejde o zemětřesení,“ dodal. „Nejsou to sesuvy půdy pod vodou.“ V rozhovoru pro švédskou televizi Lund řekl, že „nepochybuje o tom, že se jedná o výbuchy“.

Reakce Kremlu

V rozhovoru s novináři 28. září vrchní mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ostře odmítl tvrzení, že za údajnou sabotáží stojí Moskva. Škody podle něj představují pro Rusko „velký problém“, protože „plyn je velmi drahý“.

„Za prvé, obě potrubí Nord Streamu … jsou naplněna plynem. Celý systém je připraven k čerpání plynu a plyn je velmi drahý … nyní plyn odlétá do vzduchu,“ řekl Peskov agentuře Reuters. „Máme na tom zájem? Ne, nemáme, ztratili jsme cestu pro dodávky plynu do Evropy.“

Na této zprávě se podílela agentura Reuters.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)