Reinhard Werner

3. 10. 2022

Rakouský kancléř Nehammer v rozhovoru označil azylovou politiku EU za „selhání“. Podle něj chybí účinná ochrana vnějších hranic.

Rakouský kancléř Karl Nehammer obvinil EU z nečinnosti v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví. V rozhovoru pro „Kronen Zeitung“ předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) upozornil, že jen v letošním roce do srpna bylo v Rakousku podáno více než 56 000 žádostí o azyl. Ani v září nebyly zaznamenány žádné známky zmírnění situace.

Kontroly na slovenských hranicích od čtvrtka

V současné době jsou opět zavedeny kontroly na rakousko-slovenské hranici. Opatření, které vstoupilo v platnost ve čtvrtek (29. září), má trvat deset dní. Ministr vnitra Gerhard Karner zdůvodnil opatření novými strategiemi pašeráků, které byly v poslední době zaznamenány.

Karner médiím řekl, že kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem probíhají již několik let. Zaměřuje se na kontrolu vozidel, která jsou považována za typická „vozidla pro obchodování s lidmi“.

Podle Karnera se většinou jedná o „bílé dodávky“. V létě bylo například ve Vídni zastaveno takové vozidlo, které přes hranice nelegálně převezlo 22 občanů Indie. Podle ministra musí Rakousko „reagovat dříve, než zareagují obchodníci s lidmi“.

Nehammer využil summit západního Balkánu k jednání s Orbánem a Vučićem

Rakouský kancléř se k Evropské unii staví jednoznačně kriticky. Poukazuje na to, že Rakousko je v současné době masivně postiženo nelegálním přistěhovalectvím. Solidární příspěvek země k překonávání uprchlické krize od poloviny roku 2010 byl nadprůměrný. Naopak na Brusel varování odborníků před novým uprchlickým rekordem dojem neudělalo. Nehammer v listu Krone k tomu dodal:

„Azylová politika selhala. Stále neexistuje silná ochrana vnějších hranic EU a skutečný stav problému je přehlížen.“

Nehammer se v současné době účastní summitu západního Balkánu v Bělehradě. O otázkách bezpečnosti hranic chce jednat se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem a šéfem maďarské vlády Viktorem Orbánem. Uvedl, že ochrana hranic Maďarska a Srbska je také příspěvkem k ochraně hranic Rakouska.

Nehammer zároveň znovu požádal, aby se na úrovni EU vážně řešila otázka ochrany hranic:

Je konečně potřeba vytvořit nový azylový systém EU – to je jediné skutečné a udržitelné řešení. Musíme zastavit špatnou migrační politiku.“

Šéfredaktor Expressu hovoří o 67,5 milionu eur měsíčně pro žadatele o azyl

Podle rakouského ministerstva vnitra bylo do srpna 2022 podáno celkem 56 149 žádostí o azyl. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst o 195 %. Většina žadatelů v současné době pochází z Indie. Pákistán, Maroko a Tunisko jsou však také často uváděny jako země původu žadatelů o azyl v Rakousku. Ve všech těchto případech je šance na udělení azylu nízká.

Kromě toho Rakousko hostí přibližně 58 000 uprchlíků z Ukrajiny. Šéfredaktor Richard Schmitt na webu exxpress.at vypočítal, že Rakousko vydá za jeden měsíc 67,5 milionu eur na základní péči o žadatele o azyl, kteří se do země často dostali nelegálně. Ta se vypočítává pouze na základě denní sazby 25 eur. Nezahrnuje náklady na léčbu v případě nemoci ani náklady na bezpečnostní personál.

Naproti tomu Lukas Gahleitner-Gertz z Koordinace pro azyl v rozhovoru pro deník Standard vysvětlil, že tento výpočet je příliš obecný. Ačkoli sociální síť pro uprchlíky v současnosti využívá 90 000 lidí, většinu z nich tvoří ukrajinští váleční uprchlíci. Navíc cílovou zemí mnoha příchozích, kteří jsou zadrženi například v Burgenlandu, není Rakousko.

Generální tajemnice odstoupila po sporu o azylovou politiku

Azylová politika je stále považována za potenciální rozbušku pro vládní koalici Rakouské lidové strany (ÖVP) a Zelených ve spolkové vládě. Teprve před třemi týdny odstoupila generální tajemnice ÖVP Laura Sachslehnerová. Již dříve požadovala, aby byli žadatelé o azyl vyňati z takzvaného klimatického bonusu federální vlády. To by podle ní vytvořilo další přitažlivý faktor pro nelegální přistěhovalectví.

Ministryně energetiky Leonore Gewesslerová tehdy hovořila o „tristním“ přístupu. Podle ní je politováníhodné, „ukázat prstem na skupinu lidí a říct, že jim něco sebereme“.

Sachslehnerová však setrvala na svém stanovisku a Zeleným dokonce nabídla možnost ukončení koalice. Vedení spolkové strany ji proto vyzvalo, aby odstoupila, protože se tímto postojem postavila proti kancléři Nehammerovi.

Z původního článku německé redakce Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.