Mimi Nguyen Ly

4. 10. 2022

Americký exprezident Donald Trump podal v pondělí žalobu na CNN, v níž tvrdí, že byl terčem pomluv, a požaduje odškodné ve výši 475 milionů dolarů.

Žaloba podaná v pondělí u federálního soudu ve Fort Lauderdale na Floridě obviňuje CNN, že se „snažila využít svého obrovského vlivu – údajně jako ‚důvěryhodný‘ zdroj zpráv“ – k očernění Trumpa „za účelem jeho politické porážky“.

Snaha média vyústila v to, čím se CNN chlubila jako zásluhy na „[prohře] Trumpa“ v prezidentských volbách v roce 2020, uvedli Trumpovi právníci v žalobě (pdf).

„Odrazující kampaň CNN ve formě pomluv a urážek na cti proti žalobci se v posledních měsících jen vystupňovala, protože CNN se obává, že žalobce bude v roce 2024 kandidovat na prezidenta,“ dodali Trumpovi právníci.

V podání advokáti uvedli, že CNN „se snažila pošpinit [Trumpa] řadou stále skandálnějších, nepravdivějších a pomlouvačnějších nálepek jako ‚rasista‘, ‚ruský poskok‘, ‚rebel‘ a nakonec ‚Hitler‘“.

„Za své články přirovnávající Trumpa k Hitlerovi dostala CNN od PolitiFact nelichotivé označení ‚Pants on Fire!‘. Přesto trvá na svém, což si vyžádalo čas a náklady na podání žaloby,“ napsali právníci a později poznamenali, že CNN „selhala a odmítla odvolat nebo opravit nepravdivé a hanlivé výroky“.

CNN na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

„Velká lež“

Advokáti uvedli, že „jednou z nejzřetelnějších asociací mezi [Trumpem] a Hitlerem, kterou CNN použila, je termín ‚velká lež‘ (Big Lie), kterou CNN uváděla v souvislosti s obavami žalobce o integritu volebního procesu pro prezidentské volby v roce 2020“.

„Termín ‚velká lež‘ je přímým odkazem na taktiku, kterou používal Adolf Hitler, a která se objevuje v Hitlerově knize Mein Kampf,“ napsali a dodali: „Tento výraz se nebere na lehkou váhu a neohání se jím jen tak. Moderátoři a komentátoři CNN tomu rozumí. Nepoužívají jej proti jiným politickým lídrům a dříve kritizovali politické analogie s nacistickým Německem a Hitlerem.“

„Tato tvrzení jsou nepravdivá a sama o sobě pomlouvačná.“ Dodali, že zveřejněním těchto hanlivých výroků CNN „podněcovala čtenáře a diváky k nenávisti, pohrdání, nedůvěře, zesměšňování a dokonce strachu“ z Trumpa.

Trumpovi advokáti v podání poznamenali, že ze záběrů skryté kamery pořízených zaměstnancem CNN vyplývá, že zaměstnanec „přiznal, že zpravodajství CNN a negativní vykreslování [Trumpa] měly za cíl přesvědčit diváky, aby ho nezvolili do politických funkcí“.

Trump již dříve v prohlášení svého výboru Save America (Zachraňme Ameriku) koncem července naznačil, že bude CNN žalovat za „jejich opakovaná hanlivá prohlášení“ na jeho adresu.

„Zahájím kroky také proti dalším médiím, která mě pomlouvala a klamala veřejnost v souvislosti s drtivými důkazy o podvodech v průběhu voleb 2020,“ uvedl tehdy Trump. „Nikdy nepřestanu bojovat za pravdu a za budoucnost naší země!“

Ve včerejším prohlášení Trump uvedl, že je „hrdý na to, že může podat dnešní žalobu, aby zahájil proces, v němž se postaví Fake News (falešným zprávám) a mainstreamovým médiím“.

Trump ještě zvlášť poznamenal, že „by mohl podat příslušnou žalobu“ proti Výboru 6. ledna.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.