Milan Kajínek

10. 10. 2022

Ve volebním obvodu Kroměříž byla ve druhém kole zvolena do Senátu ČR nezávislá kandidátka, advokátka Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, která dlouhodobě kritizuje některé vládní postupy v otázkách řešení takzvané „koronavirové krize“.

Hamplová opakovaně požadovala od vlády doložení vědeckých studií, o které se ministerstvo vnitra opíralo při uvalování lockdownů a dalších restriktivních opatření na občany České republiky. Požadovala také zveřejnění neredigovaných (nezačerněných) smluv, které uzavřeli představitelé České republiky se společností Pfirer a dalšími nadnárodními farmaceutickými koncerny o dodávkách vakcín.

Jak advokátka uvádí, nikdy požadované odpovědi nedostala a český soudní systém prohlásil desítky vydaných vládních nařízení jako odporující zákonu – tedy za nelegální – a zrušil je.

Je pravděpodobné, že nově zvolená senátorka bude své postoje prosazovat i v Senátu.

Podle výsledků hlasování, které zveřejňuje Český statistický úřad (zdroj), Hamplová porazila protikandidátku za hnutí ANO, paní Ing. Mgr. Lucii Pluhařovou o pouhých 233 hlasů – a celkově pro ni hlasovalo 9 031 občanů ČR.

Hamplová má za sebou nejenom právní, ale také novinářskou praxi. Před svým zvolením kritizovala také Českou televizi a Český rozhlas, které se podle ní dostaly do bodu, kdy „hlásají vládní politiku“. V rozhovoru pro XTV (zdroj) uvedla, že chce do Senátu „přinést zkušenosti z praxe“.

Ve volebním obvodu Kroměříž byla ve druhém kole zvolena do Senátu ČR nezávislá kandidátka, advokátka Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová. (hamplova.cz)

Hamplová uvedla, že jí voliči sdělují, že ji chtějí v Senátu, aby reprezentovala „nezávislost a odvahu“, která jim v politice chybí.

„Senátorský průkaz mi umožní nahlédnout do smluv, které byly uzavírané v posledních dvou letech,“ říká Hamplová. „Když jsem o ně žádala jako občanka na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, přišly mi začerněné.“

Jako největší cíl během působení v Senátu vidí Hamplová v tom, že se chce pokusit „přesvědčit senátory, aby vytvořili silný tým právníků, který by revidoval český právní systém, který je zahlcen přemírou zákonů, kterým nikdo nerozumí“.

„Zkrátka aby se udělala revize zákonů tak, aby měly hlavu a patu,“ říká Hamplová.

S ohledem na to, že máme přes dva miliony zákonů a osm milionů prováděcích předpisů, je podle Hamplové pravidlo neznalost zákona neomlouvá „tristní“.

„Mám za sebou více jak dvě desítky let profesní práce s jasnými výsledky a politickou funkci chápu pouze jako prostředek k tomu, abych to, co umím, mohla ještě více uplatnit,“ uvádí Hamplová na svých stránkách k senátním volbám (zdroj). „Mnohokrát jsem totiž v posledních dvou letech cítila bezmoc. Funkce senátorky to může změnit.“

Hamplová také v minulosti kritizovala postup současné vlády ve věci probíhající války na Ukrajině. „Zapojovat se do válečného konfliktu tím, že se postavím jednoznačně na stranu jednoho a dodávám mu zbraně, je špatný postup. Dodávky zbraní válku jen podporují a protahují,“ cituje z názorů senátorky Český rozhlas. (zdroj)

Podle nově zvolené senátorky českým politikům napříč stranami „v posledních dvou letech normálnost úplně uniká“. „Já prostě toužím po normálním životě, kde platí selský rozum, že jedna a jedna jsou dvě. S tím souvisí i řešení energetické krize a souvisela s tím často nesmyslná opatření v covidové době,“ řekla Hamplová v rozhovoru pro Český rozhlas. „Například když se vyhlásilo, že se mají nosit dvě roušky na sobě a podobné blbosti.“

„Já nazývám věci pravými jmény, v tomto to jinak nejde,“ říká Hamplová. „Mám pocit, že se politici zavřeli ve svých teoretických úvahách, a to bohužel platí i teď pro energetickou krizi, která nás těžce ohrožuje.“

„Před chvilkou jsem zrovna mluvila s jedním majitelem podniku, který říkal, že pokud se něco do tří měsíců nestane, zavíráme, propouštíme, nejsme konkurenceschopní,“ řekla Hamplová 3. října 2022. „Ekonomika musí být na prvním místě. V tom vidím svou normálnost, zdravý selský rozum.“

Související články

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...