Milan Kajínek

13. 10. 2022

Giorgia Meloniová a její strana Bratři Itálie (FDI) získaly během voleb v Itálii dostatek hlasů na to, aby pravicová aliance FDI Meloniové společně s pravicovými stranami Liga a Vzhůru Itálie (FI) vytvořily jasnou parlamentní většinu.

Pojďme se podívat na to, jaké postoje Giorgia Meloniová prezentovala před volbami v proslovu, jehož přepis nabízíme níže.

Po řadě levicových vůdců, kteří za sebou měli komunistickou minulost nebo se klonili k marxismu a socialismu (Massimo D’Alema, Paolo Gentiloni a další), představuje Meloniová po delší době návrat pravicové politiky zastávající tradice. Dalo by se říci, že v otázkách imigrace, genderové ideologie a progresivismu směřuje opačným směrem než současní představitelé Evropské unie.

„Řeknu, co dnes děláme. Proč je rodina nepřítel? Proč je rodina takový postrach? Na tyto otázky existuje jednoduchá odpověď,“ říká Meloniová. „Protože nás definuje. Protože nám dává identitu. Protože všechno, co nás definuje, je nyní nepřítel pro ty, kteří nechtějí, abychom měli identitu, a (chtěli by, abychom) byli perfektními spotřebními otroky.“

Slovo definice, které Meloniová používá, má původ v italském definitio, což znamená vymezení hranic nebo jednoznačného významu.

Meloniová naráží na skutečnost, že v rámci rodiny nás definují rodinné vazby a řada rolí, jako je otec, matka, syn, dcera, babička, dědeček, bratranec, tetička, tchán, snacha, manželka, manžel, snoubenka a tak dále, a dávají nám určitý smysl a identitu.

Podle Meloniové se proudy progresivních hnutí a genderové ideologie, které podporuje vedení Evropské komise, snaží připravit obyvatele unie o jejich identitu. „A tak útočí na národní identitu. Útočí na náboženskou identitu. Útočí na genderovou identitu. Útočí na rodinnou identitu,“ říká Meloniová a vysvětluje, jak definuje sama sebe.

„Já se definuji jako Italka, křesťanka, žena a matka,“ říká Meloniová. „Ne, já musím být občan x, gender x, rodič 1, rodič 2. Musím být číslo, protože když jsem jenom číslo, když už nemám žádnou identitu nebo kořeny, potom budu perfektní otrok na pospas finančním spekulantům. Perfektní konzument.“

Giorgia Meloniová, 2018. (quirinale.it)

„To je ten důvod, proč vzbuzujeme takový strach. To je ten důvod, proč tato událost vzbuzuje tolik strachu. Protože nechceme být pouhými čísly. Bráníme hodnotu lidské bytosti. Každé jedné lidské bytosti, protože každý z nás má unikátní genetický kód, který je neopakovatelný, a ať se to líbí nebo ne, je to posvátné,“ uvedla Meloniová ve svém proslovu.

„Budeme to bránit. Budeme bránit Boha, zemi a rodinu. Ty věci, které lidi tak znechucují,“ říká Giorgia Meloniová. „Budeme to dělat, abychom chránili naší svobodu, protože my nikdy nebudeme otroci, jednoduší spotřebitelé vydaní na milost finančním spekulantům. To je naše poslání a proto jsme se dnes sešli.“

Svůj proslov na setkání členů strany Bratři Itálie zakončila Meloniová citací od anglického spisovatele Gilberta Keitha Chestertona.

„Budou zažehnuty ohně, které dosvědčí, že dvě a dvě jsou čtyři. Meče budou vytaženy, aby dokázaly, že listy jsou v létě zelené. Ten čas přišel, dámy a pánové. Jsme připraveni,“ dodala Meloniová.

Literární a společenský kritik Gilbert Keith Chesterton, kterého Meloniová citovala, byl křesťanský myslitel. Jeho bratr Cecil se v roce 1912 snažil odhalit korupci na nejvyšších vládních místech, což hluboce otřáslo jeho míněním o anglických státních institucích, které od té doby stále častěji prohlašoval za prohnilé a ovládané oligarchy.

Vítězství pravicových stran v italských volbách přišlo poté, co se pravicoví Švédští demokraté stali druhou nejsilnější politickou silou v parlamentních volbách ve Švédsku a poprvé získali nárok na účast ve vládě.

Na vítězství Meloniové okamžitě reagovali polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán, kteří zastávají konzervativní přístup a obhajují tradiční evropskou kulturu. Oba poslali Meloniové své blahopřání a Orbánův politický poradce dodal, že „více než kdy jindy potřebujeme v Evropě přátele, kteří sdílejí vizi a společný přístup“.

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.