Caden Pearson

13. 10. 2022

Saúdskoarabská vláda ve středu večer odmítla kritiku Bílého domu za rozhodnutí kartelu zemí produkujících ropu o snížení těžby a potvrdila, že ji Bidenova administrativa požádala o odklad do doby po amerických průběžných volbách.

Saúdský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud rovněž obvinil americkou vládu ze snahy „překroutit“ fakta o postoji království k rusko-ukrajinské válce.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Ned Price ve středu popřel zprávy, že představitelé Bidenovy administrativy požádali Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC+) o odložení rozhodnutí o snížení těžby ropy až po volbách v USA.

„Tuto zprávu rozhodně nemohu potvrdit. Co mohu potvrdit, je, že jsme Saúdům předali konzistentní zprávu: nabídka energie musí odpovídat poptávce po energii. Opakovaně jsme zdůrazňovali, že máme se Saúdskou Arábií mnoho zájmů; energie je jedním z nich,“ řekl Price na tiskovém brífinku ministerstva zahraničí.

„A v souvislosti s těmito diskusemi o energetice naši vysoce postavení členové administrativy v posledních měsících cestovali do Saúdské Arábie. Nebylo to – toto angažmá neprobíhalo pouze v souvislosti s říjnem 2022 nebo zářím 2022.“

Prohlášení saúdského ministra zahraničí, zveřejněné o několik hodin později, však potvrdilo, že „vláda království prostřednictvím průběžných konzultací s americkou administrativou objasnila, že všechny ekonomické analýzy ukazují, že odložení rozhodnutí OPEC+ o měsíc, jak bylo navrhováno, by mělo negativní ekonomické důsledky“.

Poté, co OPEC+ 5. října rozhodl o snížení těžby ropy o dva miliony barelů denně, řekla tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová novinářům na palubě Air Force One, že to byla „chyba“, a obvinila kartel ze „spojení se s Ruskem“.

Rusko je jedním z 13 členů kartelu OPEC+, spolu s Irákem, Íránem, Kuvajtem, Venezuelou a dalšími.

V reakci na kritiku ministr zahraničí Saúdské Arábie trval na tom, že rozhodnutí OPEC je „čistě“ o udržení rovnováhy nabídky a poptávky a omezení výkyvů na trzích s ropou.

„Vláda Saúdskoarabského království by nejprve ráda vyjádřila naprosté odmítnutí těchto prohlášení, která se nezakládají na faktech a která vycházejí z vykreslování rozhodnutí OPEC+ mimo jeho čistě ekonomický kontext,“ uvedl bin Farhan Al Saud ve svém prohlášení.

Pokusy Bílého domu o překrucování faktů jsou „nešťastné“

Bin Farhan Al Saud uvedl, že Saúdská Arábie zaujímá „principiální postoj“ k rusko-ukrajinské válce a pokusy představitelů Bílého domu „překrucovat fakta“ označil za „nešťastné“ a zcela nepřesvědčivé.

Ministr zahraničí uvedl, že Saúdská Arábie podporuje rezoluce OSN týkající se rusko-ukrajinské války „na základě postoje království, že je důležité, aby všechny země dodržovaly Chartu OSN, zásady mezinárodního práva a že království odmítá jakékoli porušování suverenity zemí nad jejich územím“.

Bin Farhan Al Saud dodal, že království vnímá své vztahy se Spojenými státy „jako strategické“, prospěšné pro obě strany, a diplomaticky zdůraznil, že je důležité „stavět na pevných pilířích“ těchto vztahů.

Volební tlaky

Prohlášení saúdského představitele v návaznosti na rozhodnutí OPEC zasadilo druhou ránu prezidentovi Joeu Bidenovi a jeho kolegům demokratům před průběžnými volbami, které se konají počátkem listopadu.

Vzhledem k rostoucím cenám pohonných hmot se Bidenova administrativa dlouhé měsíce snažila lobbovat za to, aby Saúdská Arábie těžila více ropy, nikoliv méně, a Biden dokonce v červenci království navštívil. (vývoj cen PHM se částečně odrážel i na volebních preferencích demokratů, pozn. české redakce)

Rozhodnutí OPEC snížit těžbu ropy vyvíjí tlak na Bidenovu administrativu, která ve snaze udržet ceny benzinu pro Američany na nižší úrovni již několik měsíců výrazně čerpá z amerických strategických ropných rezerv. Z obecně vysokých cen viní rusko-ukrajinskou válku.

Od Bidenova nástupu do funkce v lednu 2021 republikáni a představitelé ropného průmyslu administrativě vytýkají ukončení výstavby ropovodu Keystone XL, pozastavení pronájmu vrtů a upřednostňování elektromobilů.

Deník Epoch Times požádal Bílý dům o komentář.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy newyorské edice deníku The Epoch Times: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.