Naveen Athrappully

16. 10. 2022

Americká neziskovka Centrum pro zdraví životního prostředí (CEH) upozornila, že sportovní podprsenky a trička některých významných světových sportovních značek obsahují nebezpečné množství chemické látky bisfenol A (běžně známé jako BPA), na kterou tělo reaguje podobně jako na estrogen, což představuje značné riziko pro zdraví lidí.

BPA je chemická látka narušující endokrinní systém, narušuje fungování organismu tím, že blokuje nebo napodobuje hormony. Je spojována s vývojovými a zdravotními problémy především u malých dětí. U dospělých studie zjistily, že vysoké hladiny této chemické látky mají za následek srdeční problémy. Odborníci spojují BPA s obezitou, cukrovkou, ADHD a dalšími onemocněními, ale pro definitivní závěry se čeká na další výzkum.

CEH zaslala právní upozornění společnostem Nike, FILA, Athleta, PINK, Asics, The North Face, Brooks, All in Motion ohledně sportovních podprsenek a společnostem The North Face, New Balance, Reebok Brooks, Mizuno, Athleta ohledně sportovních triček. Testy provedené na značkovém oblečení ukázaly, že jednotliví nositelé byli vystaveni 22násobku bezpečného limitu povoleného kalifornskými zákony.

„Studie prokázaly, že BPA se může vstřebávat kůží a skončit v krevním řečišti již po několikasekundové nebo několikaminutové manipulaci s papírem na účtenky. Sportovní podprsenky a sportovní trička se nosí několik hodin v kuse a člověk se v nich má potit, takže je znepokojující, že v našem oblečení nacházíme tak vysoké množství BPA,“ uvedla Kaya Allan Sugermanová, ředitelka programu nezákonného toxického ohrožení v CEH.

Zkoumání neziskovky objevilo BPA v oděvech na bázi polyesteru se spandexem, včetně ponožek vyrobených pro kojence.

„Dokonce i nízká úroveň expozice během těhotenství byla spojena s řadou zdravotních problémů u potomků,“ uvedla v tiskové zprávě Dr. Jimena Diaz Leivaová, vědecká ředitelka CEH. Výsledný abnormální vývojový růst může „později v životě zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu nebo vaječníků“.

Deník Epoch Times oslovil společnosti Nike, Fila, New Balance, Reebok, The North Face, Mizuno a Asics s žádostí o vyjádření. Společnosti Athleta, Pink, Brooks a All in Motion se nepodařilo kontaktovat.

Kalifornský návrh 65

Ilustrační foto. (Pixabay | Pexels)

Návrh č. 65, přijatý jako volební iniciativa v Kalifornii v listopadu 1986, vyžaduje, aby stát vedl seznam chemických látek, o nichž je známo, že způsobují rakovinu nebo jsou toxické pro reprodukci. Vyžaduje, aby podniky působící na území státu uváděly varování na výrobcích obsahujících tyto chemické látky.

Seznam nyní zahrnuje přibližně 900 přírodních a syntetických chemických látek, včetně přísad nebo složek pesticidů, běžných výrobků pro domácnost, potravin, léků, barviv a rozpouštědel. Sankce za porušení návrhu 65 mohou dosáhnout až 2 500 dolarů za incident a den.

„Maximální přípustná úroveň množství BPA (dermální expozice z pevných materiálů) je 3 mikrogramy za den,“ uvádí se ve zprávě (pdf) kalifornského Úřadu pro hodnocení zdravotních rizik v životním prostředí. To by znamenalo, že některé značkové oděvy vystavují své nositele přibližně 66 mikrogramům denně, jak vyplývá ze závěrů CEH.

Odpůrci legislativy však tvrdí, že návrh 65 a jeho varování vzbuzují u obyvatel Kalifornie hrůzu, apatii nebo zmatek.

Říkají, že stát zařadil neškodné rostliny, jako je aloe vera, na seznam toxických látek vedle smrtícího benzenu, což vyvolává otázky o validitě takových varování pro běžného spotřebitele. Kritici tvrdí, že varování se stala tak všudypřítomná, že ztratila svůj význam a spotřebitelé mají tendenci je jednoduše ignorovat.

CEH vyzvala značky sportovního oblečení, aby do 60 dní upravily svou nabídku tak, aby byla bez BPA, jinak vůči nim podá stížnost.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.