Liz Trussová, která se stala britskou premiérkou teprve před šesti týdny, rezignovala poté, co značný počet konzervativních poslanců ztratil důvěru v její vedení.

Stane se tak nejkratší dobu sloužící britskou premiérkou v historii poté, co se jí nepodařilo zastavit otevřenou vzpouru vlastních poslanců požadujících její odchod.

V projevu v Downing Street krátce po obědě 20. října Trussová uvedla, že králi Karlu III. oznámila, že rezignuje na funkci předsedkyně Konzervativní strany.

Se svým manželem Hughem O’Learym po boku uvedla, že uznává, že „vzhledem k situaci nemohu splnit mandát, na jehož základě jsem byla zvolena Konzervativní stranou“.

Trussová sdělila, že zůstane ve funkci premiérky, dokud nebude vybrán její nástupce prostřednictvím voleb do vedení strany, které se budou konat během příštího týdne.

„To zajistí, že zůstaneme na cestě k plnění našeho fiskálního plánu a udržení ekonomické stability a národní bezpečnosti naší země,“ řekla.

Opoziční strany však vyzvaly k okamžitému uspořádání všeobecných voleb.

Předseda labouristů sir Keir Starmer požadoval uspořádání všeobecných voleb „okamžitě“, aby národ mohl dostat „šanci na nový začátek“.

Podle něj Konzervativní strana „ukázala, že již nemá mandát k vládnutí“.

„Britská veřejnost si zaslouží, aby se řádně vyjádřila k budoucnosti země,“ uvedl Starmer.

Předseda liberálních demokratů Sir Ed Davey prohlásil: „Nepotřebujeme dalšího konzervativního premiéra, který se bude potácet od krize ke krizi. Potřebujeme všeobecné volby a odchod konzervativců od moci.“

Konec „trussonomiky“

Trussová se stala premiérkou 5. září poté, co porazila bývalého kancléře Rishiho Sunaka v kampani za vedení Konzervativní strany, kterou vyvolala rezignace Borise Johnsona.

Poté se rozhodla realizovat svou ekonomickou vizi, podle níž by se Spojené království mělo stát „ekonomikou s nízkými daněmi a vysokým růstem, která by využívala svobod plynoucích z brexitu“.

Její vláda využila „minirozpočet“, který 23. září předložil tehdejší kancléř Kwasi Kwarteng, k nastartování svého nového ekonomického programu – přezdívaného „trussonomika“ – masivním snížením daní v hodnotě 45 miliard liber.

To se však zvrtlo, neboť její plán financovat snížení daní vládními půjčkami namísto výdajových škrtů vedl k obavám z neudržitelné úrovně vládního dluhu.

Následný zmatek na finančních trzích způsobil prudký pokles libry vůči dolaru a vedl ke zvýšení výpůjčních nákladů jak pro vládu, tak pro britské domácnosti.

Trussová byla nucena propustit Kwartenga a provést řadu ponižujících obratů. Jeremy Hunt, nový ministr financí, následně zrušil téměř celý její ekonomický plán, který předložila před pouhými třemi týdny.

Navzdory její snaze zachránit premiérské křeslo se jí i její Konzervativní straně propadla popularita a labouristé nyní v průzkumech veřejného mínění pohodlně vedou.

Trussová strávila ve funkci 44 dní, čímž o několik měsíců zaostala za dalším nejkratším premiérstvím toryovského státníka George Canninga, který v roce 1827 strávil ve funkci premiéra celých 118 dní, než ve funkci zemřel.

Na této zprávě se podílela agentura PA Media.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil MiC