Tom Ozimek

23. 10. 2022

Společnost Google, která se ocitla pod palbou obvinění, že její algoritmy zaujatě podhodnocují konzervativní obsah, byla zažalována Republikánským národním výborem (RNC) za údajné směrování e-mailů z předvolebních kampaní do spamu.

RNC v žalobě podané 21. října (pdf) uvedl, že společnost Google filtrovala miliony e-mailů organizace pro získávání finančních prostředků a kampaně GOTV (Get-out-the-Vote) do složek nevyžádané pošty potenciálních dárců a příznivců, a v klíčových okamžicích získávání finančních prostředků pro volby tyto zprávy směřovala „do koše“, aby způsobila co největší škody.

„Načasování do nebe volajícího filtrování ze strany společnosti Google je obzvláště odsouzení hodné,“ (pozn. je totiž před volbami) uvádí se v žalobě, ve které se ještě dále specifikuje, že Google odesílá téměř všechny fundraisingové e-maily RNC do spamu na konci měsíce, kdy jsou její snahy o získání prostředků obvykle nejúspěšnější. „Tato škoda je nenapravitelná a musí to být zastaveno,“ uvádí se dále.

RNC tvrdí, že tato „diskriminace“ trvá již téměř rok a snahy o vyřešení problému jednáním se společností Google selhaly.

„Co je moc, to je moc – žalujeme společnost Google za její zjevnou zaujatost vůči republikánům,“ uvedla v prohlášení předsedkyně RNC Ronna McDaniel.

Společnost Google na žádost deníku The Epoch Times o komentář okamžitě neodpověděla, ale její mluvčí sdělil Axiosu, že „e-maily na základě politické příslušnosti jednoduše nefiltrujeme“.

Republikáni již dlouho obviňují technologické giganty ze zaujatosti vůči konzervativním názorům a z potlačování svobody slova. Technologické společnosti taková obvinění opakovaně odmítly.

Republikáni na začátku tohoto roku představili návrh zákona, který by vyžadoval, aby technologické platformy sdílely informace o tom, jak fungují jejich techniky filtrování, a aby bylo nezákonné zařazovat e-maily z volební kampaně do spamu, pokud o to uživatelé nepožádají.

„Nové důkazy naznačují, že velké technologické společnosti záměrně filtrují republikánské předvolební materiály, čímž opět ohrožují svobodu projevu – základní princip naší demokracie,“ uvedl v červnovém prohlášení senátor Tim Scott (R-S.C.), spolupředkladatel návrhu zákona (pdf).

V prohlášení oznamujícím představení „zákona o politických předsudcích v algoritmickém třídění e-mailů“ (Political Bias in Algorithm Sorting, BIAS) republikáni citovali studii (pdf), podle níž algoritmus společnosti Google zařadil téměř 70 % e-mailů republikánských kampaní do spamu, zatímco u e-mailových kampaní demokratů to bylo pouhých 8 %.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...