Jan Šinágl

26. 10. 2022

Dokumentární vhled do politické i každodenní reality Čínské lidové republiky očima novináře Tomáše Etzlera. Ke zhlédnutí v iVysílání ČT.

Emotivní film přímo a nepřímo řeší některá z největších témat moderní Číny: politika jednoho dítěte, lidská práva, nedostatek svobody náboženského vyznání, korupce nebo zhoršení lidských hodnot v komunistickém režimu. Je ale také příběhem o lásce. Autor objevil v absolutně nehumánní společnosti malý ostrůvek lásky v podobě katolického sirotčince, který dnes už bohužel neexistuje.

Chudí se kontrolují daleko lépe než vzdělaní a bohatí. Čína je nesmírně brutální a bezohledná země. V Číně se všichni bojí, jeden druhého. Společnost je prošpikovaná estébáky, udavači, lidé se starají pouze o sebe. Jsou úplně slepí a hluší k utrpení druhých. Absence jakékoliv empatie.

Co se to z té společnosti stalo?!

Děti v sirotčinci jsou šťastnější než my, jsou šťastny za to, co mají a hlavně mají jeden druhého. Vyrostly v hodnotových systémech, které jsou naprosto jiné od hodnot komunistické strany. Systému nevěří ani nejvyšší představitelé KS Číny – proč jejich děti studují na nejlepších amerických, britských a švýcarských univerzitách? Proč všechny jejich investice jsou v zahraničí? Oni samotní nevěří systému, který vedou.

Čína vydává na vnitřní bezpečnost více peněz než na obranu !

Vláda se bojí více lidí než NATO, Japonska a Austrálie dohromady. V koncentračních táborech je přes milión Ujgurůpůl milionu ujgurských dětí bylo uneseno a jsou vychovávány v sirotčincích, nebo čínských pěstounských rodinách. Přes půlmilionu ujgurských žen bylo znásilněno etnickými Číňany. To je etnická genocida. To se neděje jen v Sin-ťiangu, ale i v Tibetu, v Sečuánu, ve vnitřním Mongolsku. Čína nemá legitimní vládu, dostala se k moci krveprolitím a zbraněmi. Strachem a zbraněmi se moci drží. Sirotčinec je ostrovem lásky, který omývá to peklo kolem.

To, co se děje v sirotčinci, je důkazem, že tolerance a empatie k bližnímu opravdu funguje a že může být odpovědí na svět nenávisti, strachu, předsudků. Mají světu co říci. Žijeme v době, kdy tento svět takové vzkazy potřebuje.

Komunistický režim si nakonec došlápl i na tento katolický domov – zestátnil ho!

V dubnu 2021 se na sociální síti sestry Wang objevil tento následující status:

„Jedenadvacet dětí odešlo do státního sirotčince. Děkuji straně a vládě! Vůdci viděli naši tvrdou práci posledních třicet let, ale už jsme staré a nemocné. Státní institut převezme náš institut a dobře se o děti postará. Nikdo prosím nemějte starost! Děkuji za vaši podporu pro všechny ty roky!“

Lidskoprávní situace se v Číně rapidně zhoršuje. Investigativním novinářům a nezávislým filmařům dnes hrozí přísné tresty. Z bezpečnostních důvodů proto nemohu uvést jména několika odvážných čínských filmařů, bez kterých by film nevznikl.

Tomáš Etzler, květen 2021


Premiéra dokumentu NEBE na  ČT2 – 23.10.2022 ve 23:20 hodOpakování – ČT2 29.10.2022 od 1:30 hod. V iVysílání tyto informace nejsou, ačkoliv u jiných pořadů běžně uvedeny jsou. Nepřekvapuje, že tak závažný dokument vysílá veřejnoprávní ČT, místo v hlavním vysílacím čase na ČT1, až v době, kdy většina diváků už spí. Bylo mi ctí moci také finančně přispět na realizaci tohoto dokumentu.

Krátké vyjádření Tomáše Etzlera ČT a rozhovor v ČRo. Pracoval 7 let v Číně jako zahraniční zpravodaj CNN a ČT. Na  LOH v Pekingu 2008 na něho nezbyla novinářská akreditace za ČT. Obdržel ji od švýcarské televize.


TIP: Záchodová revoluce. Mladí Číňané obchází cenzuru a protestují proti Si Ťin-pchingovi – „Chceme jídlo, ne PCR testy. Chceme svobodu, ne lockdowny. Chceme respekt, ne lži. Chceme reformu, ne kulturní revoluci. Chceme mít hlas, ne vůdce. Chceme být občané, ne otroci.“

Zdroj: Sinagl.cz

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.