Dokumentární vhled do politické i každodenní reality Čínské lidové republiky očima novináře Tomáše Etzlera. Ke zhlédnutí v iVysílání ČT.

Emotivní film přímo a nepřímo řeší některá z největších témat moderní Číny: politika jednoho dítěte, lidská práva, nedostatek svobody náboženského vyznání, korupce nebo zhoršení lidských hodnot v komunistickém režimu. Je ale také příběhem o lásce. Autor objevil v absolutně nehumánní společnosti malý ostrůvek lásky v podobě katolického sirotčince, který dnes už bohužel neexistuje.

Chudí se kontrolují daleko lépe než vzdělaní a bohatí. Čína je nesmírně brutální a bezohledná země. V Číně se všichni bojí, jeden druhého. Společnost je prošpikovaná estébáky, udavači, lidé se starají pouze o sebe. Jsou úplně slepí a hluší k utrpení druhých. Absence jakékoliv empatie.

Co se to z té společnosti stalo?!

Děti v sirotčinci jsou šťastnější než my, jsou šťastny za to, co mají a hlavně mají jeden druhého. Vyrostly v hodnotových systémech, které jsou naprosto jiné od hodnot komunistické strany. Systému nevěří ani nejvyšší představitelé KS Číny – proč jejich děti studují na nejlepších amerických, britských a švýcarských univerzitách? Proč všechny jejich investice jsou v zahraničí? Oni samotní nevěří systému, který vedou.

Čína vydává na vnitřní bezpečnost více peněz než na obranu !

Vláda se bojí více lidí než NATO, Japonska a Austrálie dohromady. V koncentračních táborech je přes milión Ujgurůpůl milionu ujgurských dětí bylo uneseno a jsou vychovávány v sirotčincích, nebo čínských pěstounských rodinách. Přes půlmilionu ujgurských žen bylo znásilněno etnickými Číňany. To je etnická genocida. To se neděje jen v Sin-ťiangu, ale i v Tibetu, v Sečuánu, ve vnitřním Mongolsku. Čína nemá legitimní vládu, dostala se k moci krveprolitím a zbraněmi. Strachem a zbraněmi se moci drží. Sirotčinec je ostrovem lásky, který omývá to peklo kolem.

To, co se děje v sirotčinci, je důkazem, že tolerance a empatie k bližnímu opravdu funguje a že může být odpovědí na svět nenávisti, strachu, předsudků. Mají světu co říci. Žijeme v době, kdy tento svět takové vzkazy potřebuje.

Komunistický režim si nakonec došlápl i na tento katolický domov – zestátnil ho!

V dubnu 2021 se na sociální síti sestry Wang objevil tento následující status:

„Jedenadvacet dětí odešlo do státního sirotčince. Děkuji straně a vládě! Vůdci viděli naši tvrdou práci posledních třicet let, ale už jsme staré a nemocné. Státní institut převezme náš institut a dobře se o děti postará. Nikdo prosím nemějte starost! Děkuji za vaši podporu pro všechny ty roky!“

Lidskoprávní situace se v Číně rapidně zhoršuje. Investigativním novinářům a nezávislým filmařům dnes hrozí přísné tresty. Z bezpečnostních důvodů proto nemohu uvést jména několika odvážných čínských filmařů, bez kterých by film nevznikl.

Tomáš Etzler, květen 2021


Premiéra dokumentu NEBE na  ČT2 – 23.10.2022 ve 23:20 hodOpakování – ČT2 29.10.2022 od 1:30 hod. V iVysílání tyto informace nejsou, ačkoliv u jiných pořadů běžně uvedeny jsou. Nepřekvapuje, že tak závažný dokument vysílá veřejnoprávní ČT, místo v hlavním vysílacím čase na ČT1, až v době, kdy většina diváků už spí. Bylo mi ctí moci také finančně přispět na realizaci tohoto dokumentu.

Krátké vyjádření Tomáše Etzlera ČT a rozhovor v ČRo. Pracoval 7 let v Číně jako zahraniční zpravodaj CNN a ČT. Na  LOH v Pekingu 2008 na něho nezbyla novinářská akreditace za ČT. Obdržel ji od švýcarské televize.


TIP: Záchodová revoluce. Mladí Číňané obchází cenzuru a protestují proti Si Ťin-pchingovi – „Chceme jídlo, ne PCR testy. Chceme svobodu, ne lockdowny. Chceme respekt, ne lži. Chceme reformu, ne kulturní revoluci. Chceme mít hlas, ne vůdce. Chceme být občané, ne otroci.“

Zdroj: Sinagl.cz