Nový britský premiér Rishi Sunak obnovil moratorium na frakování jen několik týdnů poté, co vláda Liz Trussové tento zákaz zrušila.

Potvrdil to mluvčí Downing Street poté, co byl Sunak na tuto problematiku dotázán při svých prvních středečních Otázkách předsedy vlády.

Frakování neboli hydraulické štěpení je proces, při kterém se do břidlicových formací vstřikuje vysokotlaká kapalina, aby se uvolnil plyn.

Konzervativní manifest z roku 2019 slibuje, že moratorium na frakování v Anglii nezruší, pokud „věda kategoricky neprokáže, že je možné ho provádět bezpečně“.

Sunak řekl parlamentu, že stojí za volebním manifestem Konzervativní strany z roku 2019, a slíbil, že splní to, co vláda Borise Johnsona dohodla na klimatických jednáních OSN COP26 v Glasgow.

,Vítězství zdravého rozumu‘

Danny Gross z organizace Přátelé Země, která vede energetické kampaně, rozhodnutí uvítal a řekl: „Je to fantastické vítězství zdravého rozumu, pro životní prostředí a místní komunity po celé zemi, které se postavily hrozbě frakování.“

Čtyřicet toryovských poslanců hlasovalo během debaty o frakování začátkem tohoto měsíce proti vládě a mnozí členové zeleného křídla strany obrat uvítali.

Sam Hall, ředitel Konzervativní sítě pro životní prostředí (Conservative Environment Network), o frakování řekl: „Je nepopulární a jen málo komunit by na místní úrovni schválilo projekty frakování, což znamená, že by se plyn těžil jen málo nebo vůbec, a to navzdory vysokým politickým nákladům.“

Objevily se obavy, že frakování by mohlo způsobit i zemětřesení, ale minulý měsíc byla zveřejněna zpráva (pdf) o vědeckých poznatcích o frakování, kterou vypracovala Britská geologická služba (BGS), která je však podle některých kritiků neprůkazná, a proto je třeba získat více údajů.

Rozhodnutí ustoupit od Trussova závazku ohledně frakování však bylo v některých kruzích kritizováno.

Richard Tice, vůdce Reformní strany, zveřejnil na Twitteru video z televizní debaty během souboje o post lídra Konzervativní strany a napsal: „Další video, na kterém Rishi Sunak před 10 týdny podporoval frakování a nyní ho jako premiér zakazuje. Lhář. Žádné kdyby, žádné ale. Není o nic lepší než Boris Johnson. Možná ještě horší. Takže opět toryovský premiér, kterému nelze věřit ani slovo. Hrozné, šokující.“

Labouristická strana uvedla, že konzervativní vládě nelze v otázce frakování věřit, a to i přes Sunakův slib.

Stínový ministr pro klima Ed Miliband sdělil: „Minulý týden Rishi Sunak hlasoval proti labouristickému zákazu frakování, ale tento týden nám jeho mluvčí sdělili, že je pro dočasné moratorium na frakování v konzervativním manifestu.“

„Ať už je jejich poslední postoj jakýkoli, pravdou je, že toryové ukázali, že jim v otázce frakování nelze věřit,“ uzavírá.

Na této zprávě se podílela agentura PA Media. Přeložil: MiC.