LONDÝN – Komise zkoumající sexuální zneužívání dětí ve Velké Británii zveřejnila po 7 letech výsledky své práce, kde se praví, že dětských obětí jsou desítky tisíc a jejich věk je čím dál nižší. Z pedofilních činů byly v minulosti obviněny i některé osobnosti.

Profesorka Alexis Jayová, která předsedá organizaci Nezávislé vyšetřování sexuálního zneužívání dětí (IICSA), uvedla v proslovu ke zveřejnění závěrečné zprávy, že „sexuální zneužívání dětí je epidemie, která za sebou zanechává desítky tisíc obětí a některé z nich se z ní nikdy nezotaví.“

Podle neziskové organizace na ochranu dětí, NSPCC, narostl oproti loňskému roku počet trestných činů sexuální zneužívání dětí o 10 procent.

„Nejnovější statistiky naznačují, že věk, kdy se děti stávají oběťmi, je stále nižší. Počet trestných činů sexuálního zneužívání, které policie zaznamenala a jejichž obětí bylo dítě mladší čtyř let, se v posledních letech zvýšil o 45 procent,“ podotkla profesorka Jayová.

IICSA byla zřízena v roce 2015 tehdejší ministryní vnitra Theresou Mayovou, aby prověřila, do jaké míry instituce v Anglii a Walesu, včetně policie, NHS a BBC, „selhaly při plnění své povinnosti chránit děti před sexuálním zneužíváním a vykořisťováním“.

Vyšetřování následovalo poté, co se v roce 2012 objevila řada obvinění ze zneužívání dětí známými osobnostmi, včetně oblíbeného televizního moderátora Jimmyho Savila a bývalých poslanců Cyrila Smithe a Grevilla Jannera.

Korunní prokuratura se rozhodla nevznést proti Smithovi obvinění v letech 1970, 1998 a 1999. V roce 1988 byl povýšen do rytířského stavu a zemřel v roce 2010 ve věku 82 let. V roce 2014 byl Janner, který byl povýšen do rytířského stavu v roce 1997, obviněn z 22 trestných činů proti dětem, které se datují do období od 60. do 80. let 20. století. Janner zemřel v prosinci 2015, aniž by se kdy dostal před soud.

Na základě svých zjištění IICSA dospěla k závěru, že „rozsah sexuálního zneužívání dětí je zničující“ a předkládá „děsivý obraz“ reality. Komise proto doporučuje vládě řadu opatření, mimo jiné že by měl být zřízen speciální úřad, který by kontroloval dětské domovy a další zařízení nebo že by se měla zřídit jednotná databáze pedofilů.

Nebezpečný internet

Zpráva také zjistila, že každá šestá dívka a každý dvacátý chlapec zažije sexuální zneužití před dosažením věku 16 let. Profesorka Jayová k tomu uvedla: „Je to velmi závažné a hrozivé. Jako společnost to prostě nemůžeme odbýt a považovat to za historickou odchylku, když mnohé z toho, co jsme se dozvěděli, naznačuje, že jde o stále rostoucí problém, který ještě zhoršuje současná a budoucí hrozba internetu.“

Ve zprávě IICSA se píše: „Miliony snímků sexuálního zneužívání dětí jsou dostupné na pouhá tři „kliknutí“, přičemž mnohé z nich zobrazují malé děti a kojence.“

„Trestná činnost na darknetu zahrnuje těžko pochopitelnou úroveň zvrácenosti, jako je znásilňování a násilné týrání kojenců a batolat. Na některých stránkách si to mohou predátoři pouštět naživo a za velmi málo peněz si mohou diktovat, jaké zneužívání chtějí sledovat.“

S IICSA spolupracovalo více než 7 000 osob, které přežily sexuální zneužívání dětí, přičemž 700 z nich poskytlo svědectví na veřejných slyšeních nebo veřejná prohlášení.

Jedna z nich, Hollie, řekla: „Nyní mohu říci, že jsem konečně vyslyšena, a mohu … truchlit za člověka, kterým jsem mohla být, kdybych nebyla obětí zneužívání dětí.“

Nový ministr vnitra Grant Shapps uvedl, že vláda zareaguje na zprávu v plném rozsahu do šesti měsíců.

Původní článek byl českou redakcí zkrácen. Originální verzi v angličtině najdete zde.