Steve Lance Tom Ozimek

a 7. 11. 2022

Podle organizace Federation for American Immigration Reform (FAIR) se celkový počet lidí, kteří od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu vstoupili do Spojených států nelegálně, vyšplhal na 5,5 milionu.

Dan Stein, prezident FAIR, sdělil toto číslo v nedávném rozhovoru v pořadu „Capitol Report“ na NTD TV v návaznosti na nedávné oznámení Bidenovy administrativy, že ve fiskálním roce 2022 (končícím v září) bylo na hranicích zadrženo téměř 2,8 milionu nelegálních migrantů. Jde o prozatímní statistický rekord.

Celní a pohraniční ochrana USA (U.S. Customs and Border Protection, CBP) zveřejnila tato čísla v nedávné zprávě, která uvádí celkový oficiální počet nelegálních překročení hranic na přibližně 4,4 milionu od nástupu Bidena do prezidentského úřadu.

Stein uvedl, že FAIR dospěl k číslu 5,5 milionu tak, že ke 4,4 milionu přičetl odhad dalšího 1,1 milionu osob, kterým se podařilo vyhnout se zadržení a nepozorovaně se dostat do Spojených států.

„Je to docela jednoduché,“ řekl Stein o odhadu. „Existují odhady, které potvrzují údaje ze sčítání lidu. Jde o lidi, kteří prostě proklouznou – říká se jim ‚gotaways‘ – kteří vstoupí bez kontroly a pak zmizí.“

„Pokud se podíváte na celé to období od Bidenova nástupu do funkce, je to asi 5,5 milionu.“ Dodal, že podle odhadů FAIR tento jev stojí daňové poplatníky 20 miliard dolarů.

Stein z nárůstu obvinil Bidenovu administrativu, která na hranicích zlikvidovala Trumpovy „odrazující strategie“.

Bílý dům bezprostředně neodpověděl na žádost o komentář k číslům, která Stein citoval.

CBP uvedla, že prudký nárůst migrace z Venezuely, Kuby a Nikaraguy v září posunul počet nelegálních přechodů na nejvyšší úroveň, jaká kdy byla ve fiskálním roce zaznamenána.

Chris Magnus, šéf CBP, v prohlášení uvedl, že agentura bude spolupracovat s regionálními partnery, aby „řešila základní příčiny migrace, rozšířila legální cesty, usnadnila odsuny a odstranila z ulic tisíce převaděčů“.

V září bylo při pokusu o nelegální překročení hranic zastaveno téměř 78 000 osob z Venezuely, Kuby a Nikaraguy, což je o 245 % více než ve stejném měsíci předchozího roku.

Pro srovnání, z Mexika a tří zemí severní části Střední Ameriky, které v minulosti tvořily většinu tohoto proudu, bylo zadrženo asi 58 000 osob, ale jejich počet se oproti září 2021 snížil o 23 procent.

Republikáni, pro které je zastavení přílivu nelegálních přistěhovalců prioritou a klíčovým tématem kampaně průběžných voleb, viní z rekordního přílivu nelegálních přistěhovalců politiku Bidenovy administrativy.

„Díky bezohledné politice otevřených hranic prezidenta USA překročily počty zadržených migrantů na jižní hranici ve fiskálním roce 2022 poprvé v historii dva miliony,“ uvedli republikáni z výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů v nedávném příspěvku na Twitteru.

„Zabezpečte hranice. Konec citátu. Zopakujte si tu větu,“ dodali.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.