Aldgra Fredly

14. 11. 2022

Vedoucí představitelé Japonska a Jižní Koreje se dohodli, že urovnají „nevyřešené otázky“, které tyto země mezi sebou mají, a budou spolupracovat na odporu proti pokračujícím raketovým provokacím Severní Koreje.

Dohoda byla uzavřena na prvním formálním setkání japonských a jihokorejských představitelů po přibližně třech letech. Japonský premiér Fumio Kišida a jihokorejský prezident Jun Suk-jol se setkali v neděli po summitu ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) v Kambodži.

Podle japonského ministerstva zahraničních věcí oba lídři odsoudili odpaly raket Severní Koreou jako „vážnou hrozbu“ pro globální bezpečnost a zavázali se posílit zastrašovací strategie a třístrannou spolupráci se Spojenými státy.

„Na japonsko-korejském summitu jsem prezidentovi Yoonovi potvrdil, že se budeme společně podílet na uplatnění svobodného a otevřeného Indopacifiku spolu s otázkou Severní Koreje,“ řekl Kišida novinářům.

Japonský představitel dodal, že obě strany se dohodly na brzkém přijetí rezoluce pro dořešení sporu o nucených pracích v dobách válek, který vznikl v důsledku japonské koloniální nadvlády na Korejském poloostrově v letech 1910–1945.

Odškodnění pro Jihokorejce, kteří byli během kolonizace nuceni pracovat v japonských firmách a vojenských nevěstincích, bylo dlouho předmětem sporu mezi oběma zeměmi. Japonsko dříve tvrdilo, že tyto otázky již byly vyřešeny na základě smlouvy z roku 1965.

Eskalace severokorejských raketových testů přiměla Japonsko a Jižní Koreu ke zlepšení vztahů, což Yoon označil za zásadní krok, protože čelí „společným hrozbám, které zpochybňují svobodu občanů celého světa“.

„Sladěnější než kdy jindy“

Před setkáním se Kišida a Yoon sešli v Kambodži na třístranném jednání s prezidentem Joem Bidenem. Vedoucí představitelé vydali společné prohlášení (pdf), v němž potvrdili svůj závazek k denuklearizaci Korejského poloostrova.

Podle společného prohlášení přislíbili „silnou a rozhodnou reakci“ mezinárodního společenství, pokud by Severní Korea zahájila jaderný útok, a vyzvali Severní Koreu, aby se vrátila k diplomacii.

Biden označil Japonsko a Jižní Koreu za „klíčové spojence“ Spojených států, přičemž jejich vztahy se v souvislosti s nedávnou sérií severokorejských raketových odpalů „sladily více než kdy jindy“.

„Toto partnerství je ještě důležitější než kdykoli předtím,“ řekl na setkání. „Prohlubujeme také naši spolupráci a součinnost v řadě dalších otázek.“

Yoon uvedl, že Severní Korea od jeho nástupu do funkce v květnu odpálila přibližně 50 raket a že přistání severokorejské rakety v blízkosti Severní hraniční linie – námořní hranice mezi oběma Korejemi – bylo „mimořádně závažnou provokací“.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...