Zachary Stieber

17. 11. 2022

Bílý dům žádá Kongres o dalších téměř 38 miliard dolarů na pomoc Ukrajině, včetně 13 miliard dolarů na přímou podporu ukrajinské vlády z rozpočtu.

„Musíme i nadále podporovat ukrajinský lid, který brání svou suverenitu a odhodlaně čelí brutální ruské válce,“ napsala 15. listopadu ředitelka odboru řízení a rozpočtu Bílého domu Shalanda D. Youngová předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové (demokraté).

„Od začátku Putinovy války Spojené státy mobilizují svět k podpoře Ukrajiny. Společně se silnou podporou obou stran v Kongresu jsme poskytli významnou pomoc, která měla zásadní význam pro úspěch Ukrajiny na bojišti – a nemůžeme dopustit, aby tato podpora vyschla.“

Ruské síly vtrhly na Ukrajinu v únoru na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Celkem Kongres již od března schválil pomoc Ukrajině ve výši téměř 66 miliard dolarů. Balíčky zahrnovaly financování zbraní, potravin a přesídlení.

Větší část nové žádosti je určena na obrannou pomoc, včetně vybavení a výcviku. Zbývající část je určena převážně pro ukrajinskou vládu.

„Toto financování pomůže ukrajinské vládě udržet důvěru v domácí měnu a finanční systém, zachovat funkčnost při obraně proti ruské agresi, podpořit průběžné poskytování základních vládních služeb a zmírnit destabilizující inflační tlaky,“ uvedla Bidenova administrativa.

Tři původní balíčky získaly silnou podporu obou stran, ale lídr republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy v říjnu prohlásil, že by neměl existovat „bianko šek“ na financování Ukrajiny ani čehokoli jiného, a upozornil, že Spojené státy mají státní dluh ve výši 31 bilionů dolarů.

Lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell 15. listopadu novinářům ve Washingtonu řekl, že je „silným zastáncem Ukrajiny“ a „musíme jim poskytnout to, co potřebujeme, aby mohli v boji v této válce pokračovat“.

„Myslím, že mají schopnost ji vyhrát, zejména pokud jim dáme to, co potřebují,“ dodal.

Vůdce senátní většiny demokratů Chuck Schumer na samostatném brífinku uvedl, že doufá, že příští návrh zákona o financování bude zahrnovat novou pomoc Ukrajině, a že získá podporu některých republikánů.

Pelosiová v říjnu uvedla, že Kongres další finanční prostředky pro Ukrajinu schválí.

Někteří členové Kongresu se vyslovili proti dalšímu financování, zejména poté, co rakety, které zasáhly Polsko, byly podle polských úřadů pravděpodobně vypáleny Ukrajinou. Americké úřady 16. listopadu uvedly, že nemají žádné důkazy, které by to zpochybňovaly.

„Jsem rád, že Ukrajina brání svou zemi před Putinovou nespravedlivou invazí. Nicméně to není válka, kterou by měla vést Amerika, a není to válka, kterou by měla financovat Amerika,“ uvedl ve svém prohlášení republikánský kongresman Warren Davidson.

„Žádné další peníze Ukrajině. Je čas ukončit tuto válku a požadovat mír,“ uvedla kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová (republikáni).

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.