Poslanecká sněmovna včera schválila státní rozpočet na příští rok, jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun oproti letošním 375 miliard. Poslanci rovněž schválili navíc 1,1 miliardy korun do školství na platy asistentů pedagogů. Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. 

Příjmy rozpočtu mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Návrh rozpočtu počítá s nárůstem státního dluhu ke konci roku až na 3,075 bilionu korun. Pro rozpočet hlasovalo všech 96 přítomných poslanců stran vládní koalice. Opozice se svými návrhy změn v rozpočtu neuspěla.

Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen energií. Rovněž se chce zaměřit na pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině. „Ten rozpočet určitě není to, co bychom si jako členové vlády v ideálních časech přáli, ale je to realistický rozpočet, rozpočet, který nám umožní vyrovnat se s krizemi, kterým čelíme, a v tomto smyslu je to rozpočet vrcholně odpovědný,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) a doplnil, že jako národ se nacházíme v nejsložitější situaci ve své moderní historii, a je podle něho přirozené, že tak nový schválený rozpočet tomu odpovídá. 

Výdaje na platy státních zaměstnanců od úředníků přes policisty po učitele mají vzrůst o 17,9 miliardy korun, tedy na 264 miliard korun. Dle schváleného rozpočtu by se také mělo přidat 39 milionů korun na provoz potravinových bank a 40 milionů na bezplatné školní obědy dětem.

Na daních plánuje rozpočet získat 1,636 bilionu korun. 859 miliard by mělo směřovat na sociální dávky. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zpochybnila například velké příjmy z daní z neočekávaných zisků a z odvodů z prodeje elektřiny. Předseda SPD Tomio Okamura zase vyčetl vládě zadlužování či pomoc Ukrajině na úkor pomoci ČR.

Návrh počítá s tím, že průměrný růst spotřebitelských cen zpomalí proti letošku zhruba na polovinu. Průměrná inflace by měla klesnout z letošních 16,2 procenta na 8,8 procenta. Na platy poslanců má jít na 312 milionů korun, 131 milionů na platy senátorů a 6,5 miliardy korun na platy ústavních činitelů (což je nárůst o 0,85 miliardy). 

Dle zdroje: ČTK