Rita Li

8. 12. 2022

Skupina republikánů požaduje informace od amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí (MZSV) kvůli tvrzením, že ministerstvo „vědomě“ předává některé nezletilé nelegální přistěhovalce do rukou zločinců, jak se uvádí v dopise zveřejněném v úterý.

„Píšeme vám ohledně znepokojivé zprávy informátora z řad federálních zaměstnanců, že [MZSV] vědomě předává přistěhovalecké děti, které jsou bez doprovodu rodičů, do péče zločinců, včetně obchodníků se sexem,“ napsalo pět republikánských zákonodárců ve společném dopise 5. prosince ministrovi MZSV Xavieru Becerrovi. Skupina citovala svědectví, že vláda nedokázala nezletilým, kteří byli chyceni při překračování hranic USA, poskytnout domov u „bezpečných, nekriminálních opatrovníků“.

„Pokud jsou tato tvrzení pravdivá, jedná se o čiré zlo páchané vaším úřadem,“ napsali.

MZSV oficiálně potvrdilo, že nezletilí migranti bez doprovodu rodičů mladší 18 let, jsou „obzvláště zranitelní“ pokud jde o obchodování s lidmi, vykořisťování a zneužívání, ale uvádí, že o „většinu“ se starají licencovaní poskytovatelé, kteří fungují na základě dohod o spolupráci a smluv o poskytování vysoce kvalitní péče.

Svědectví whistleblowerky

Dopis zaslali republikáni poté, co nezisková investigativně-žurnalistická organizace Project Veritas zveřejnila rozhovor s Tarou Lee Rodasovou, která dříve pomáhala MZSV s administrativním zpracováním nezletilých migrantů v Kalifornii jako zaměstnanec Rady generálních inspektorů pro integritu a efektivitu. V rozhovoru řekla, že se domnívá, že současný program pro tyto děti financovaný Úřadem pro přesídlování uprchlíků (spadajícím pod MSZV) je pro ně riskantní.

„Z daní lidí, kteří teď poslouchají, se platí za to, že se děti dostávají do rukou zločinců,“ řekla Rodasová o tom, čeho byla svědkem. „[Většina lidí] netuší, že děti jdou k lidem bez příbuzenského vztahu. Že děti jsou rozhodně – máme důkazy, záznamy – že jsou odvedeny a převáženy. Žijí pak v dluhovém otroctví.“

Novinářka z Veritas našla jednu nezletilou nelegální imigrantku na adrese, kterou poskytla Rodasová. Imigrantka mu obavy Rodasové potvrdila. Nezletilá novinářce řekla, že její opatrovnice, která se vydává za její tetu, ji nutila k poskytování sexuálních služeb: „Kuplířila se mnou, a to se mi nelíbilo. Kuplířila mě mužům.“

Deníku Epoch Times se nepodařilo tato tvrzení nezávisle ověřit.

Rodasová uvedla, že své obavy tlumočila úředníkům ministerstva. To však obvykle vedlo k odmítnutí jejích obav a někdy dokonce i k odvetným opatřením v práci.

Během jednoho rozhovoru s vedením řídicího centra whistleblowercea údajně řekli: „Taro, myslím, že musíš pochopit, že nás žalují jen tehdy, když děti necháváme v péči příliš dlouho. Nežalují nás obchodníci s lidmi. Je ti to jasné? Obchodníci s lidmi nás nežalují.“

„[Bidenova administrativa] upustila od spousty přísných prověrek tím, že vytvořila dodatečné terénní pokyny a zaměřila se na „přemístění dětí“ na rozdíl od „umístění dětí do bezpečných domovů“. „Nyní je rychlost nadřazena bezpečnosti,“ dodala.

Vyšetřování

Republikánský senátor Ron Johnson, člen senátního Výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti, který je „patronem“ dopisu, požaduje, aby Becerra zveřejnil informace týkající se tvrzení Rodasové o tom, jak MZSV prověřuje opatrovníky dětí, které překročili hranice bez rodičů.

„Tohle nelze zamést pod koberec,“ uvedli senátoři v dopise.

„Již dlouho víme, že politika otevřených hranic Bidenovy administrativy podporuje obchod s lidmi a sexuální obchod s dětmi, protože migranti splácejí dluhy kartelům, které jim zařizují nelegální překročení hranic. Opakovaně jsme naléhali na MZSV a ministerstvo vnitřní bezpečnosti, aby nám poskytly informace o tom, co federální vláda dělá, aby zajistila, že kartelům neusnadňujeme jejich obchodování s lidmi. Je k vzteku, že podle paní Rodasové MZSV nedělá nic pro ochranu těchto zranitelných osob a projevuje lhostejnost, když ví, že předává děti zločincům k vykořisťování,“ napsali senátoři.

MZSV na žádost o komentář k dopisu nereagovala. K Johnsonovi se v dopise připojili republikánští senátoři Ted Cruz, Rick Scott, Josh Hawley a Mike Braun.

Johnson, Scott a Hawley napsali ve stejný den další dopis předsedovi senátního Výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti, demokratu Garymu Petersovi, v němž vyzvali výbor k uspořádání slyšení ohledně obvinění, které vznesla Rodasová.

Překlad původního článku: J. S.

Vpravo je 16ti leté děvče, které novinářce z Veritas potvrdilo, že ji sexuálně využívali ke zplacení „dluhu“ převaděčům. (screenshot z videa Project Veritas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.