TÉMA: Twitter files

V rámci probíhajícího vyšetřování cenzurních praktik společnosti Twitter získala organizace America First Legal čtvrtou sadu dokumentů (pdf), které odhalují tajný portál Twitteru, který američtí vládní úředníci používali k cenzuře opozičních názorů o covidu-19, což je v rozporu s prvním dodatkem Ústavy USA. Toto odhalení Elon Musk označil za „mimořádně znepokojivé“.

Dokumenty odhalují, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) spolupracovalo na tlumení „dezinformací“ s UNICEF, Světovou zdravotnickou organizací a společností Mafindo. Mafindo je partnerem Facebooku pro ověřování faktů, který je třetí stranou, sídlí v Indonésii a je financován společností Google, o níž je známo, že cenzurovala vyhledávání klíčových slov, jako je koronavirus a covid-19, a také blokovala informace týkající se nežádoucích reakcí a úmrtí způsobených anticovidovými vakcínami.

Společnost Facebook zahájila v roce 2016 svůj program ověřování faktů třetí stranou a spolupracuje s ověřovateli faktů z celého světa, kteří jsou certifikováni Mezinárodní sítí pro ověřování faktů (IFCN) při společnosti Poynter, aby hodnotili a přezkoumávali správnost obsahu na své platformě. Podle webových stránek IFCN věří, že „nestranné a transparentní ověřování faktů může být mocným nástrojem odpovědné žurnalistiky“. Zdá se však, že v jejich poradní radě jsou američtí zástupci z liberálně orientovaných médií, jako je Washington Post a PolitiFact, které vlastní společnost Poynter.

Portál

V e-mailu z 10. března 2021, který zaslal zaměstnanec Facebooku pro US Public Policy několika zaměstnancům CDC, se hovoří o „týdenní synchronizaci s CDC“ a o tom, že CDC má „podle potřeby přizvat další agentury“.

V e-mailu z 24. března 2021 od stejného zaměstnance Facebooku zaměstnancům CDC se uvádí, že „toto je moje pravidelná FB schůzka a chtěli by probrat dvě dezinformační témata“ a „dezinformace, které byly odstraněny“.

Dne 10. května 2021 doporučil zaměstnanec Twitteru jednomu z pracovníků CDC, aby se zaregistroval na portálu partnerské podpory Twitteru, což popsal jako „nejlepší způsob, jak si nechat zrevidovat tabulku, jako je tato“.

Dne 11. května 2021 zaregistrovala úřednice CDC svůj osobní účet na Twitteru do portálu partnerské podpory Twitteru, což umožnilo „speciální, zrychlený tok hlášení v help centru Twitteru“.

Příručka o komunitních standardech Facebooku z 19. května 2021 odhaluje, jak společnost spolupracuje se zákonodárci a právní radou, jakož i s aktivisty za lidská práva při vytváření politik v rámci svých cílů „přivést 50 milionů lidí o krok blíže k očkování“ a zároveň „bojovat proti dezinformacím o covidu-19 a očkování“ a „překonávat globální problémy v oblasti očkování“. Metody, které k tomu použili, zahrnovaly odstranění „nepravdivých informací, které byly vyvráceny odborníky na veřejné zdraví“, a zamítnutí reklam, které porušují jejich zásady, „včetně těch, které odrazují od očkování“. Omezili také šíření „zavádějících tvrzení hodnocených nezávislými ověřovateli faktů“.

Odstraněný obsah

Mezi příspěvky, které měl Facebook odstranit – tj. ty, které CDC nebo jiný orgán veřejného zdraví považovaly za „nepravdivé a pravděpodobně přispívající k bezprostřednímu poškození zdraví“ – patřily např.:

  • Tvrzení, že covid-19 není nebezpečnější než běžná chřipka nebo nachlazení.
  • Tvrzení, že virus se nemůže přenášet v určitých klimatických podmínkách, za určitého počasí nebo na určitých místech.
  • Tvrzení, že průměrnému člověku může něco zaručit prevenci před onemocněním covid-19 nebo může zaručit uzdravení z covidu-19 dříve, než bude takový lék schválen.
  • Tvrzení, že testy na covid-19 způsobují rakovinu.
  • Tvrzení o dostupnosti nebo existenci vakcín proti covidu-19.
  • Tvrzení o bezpečnosti nebo závažných vedlejších účincích vakcín proti covidu-19.
  • Tvrzení o účinnosti vakcín proti covidu-19.
  • Tvrzení o tom, jak byla vakcína proti covidu-19 vyvinuta nebo jaké jsou její složky.
  • Tvrzení zahrnující konspirační teorie o anticovidových vakcínách nebo očkovacích programech.

Obsah považovaný za „vyvrácený“ zahrnoval mimo jiné tvrzení, že „vakcíny způsobují onemocnění, proti kterému mají chránit, nebo způsobují, že člověk s větší pravděpodobností onemocní“, že „přirozená imunita je bezpečnější než imunita získaná očkováním“ a že „vakcíny nejsou účinné v prevenci onemocnění, proti kterému mají chránit“.

Těm, kteří pravidla opakovaně poruší, hrozila omezení, „včetně (ale ne pouze) omezení distribuce, vyřazení z doporučených“ nebo odstranění z webu.

Tyto „tresty“ byly uplatňovány navzdory důkazům, že vakcíny nezabraňují přenosu, že vakcíny způsobují nežádoucí účinky a dokonce i smrt a že v současné době umírá více očkovaných než neočkovaných. Dokonce i CDC v červnu připustilo, že očkovaní lidé se mohou nemocí znovu nakazit.

„Nejhustější boj proti dezinformacím“

V srpnu 2021 poslal vedoucí zpravodajské sekce společnosti Google pro oblast Asie a Tichomoří (APAC) e-mail stratéžce CDC pro důvěru v očkování, aby ji pozval na „Důvěryhodný mediální summit“ v APAC. Stratéžka CDC pro důvěru v očkování poté poslala e-mail organizátorce akce, ve kterém vyjádřila své nadšení z pozvání na akci, kterou označila za „nejhustější boj proti dezinformacím“.

Stejná zaměstnankyně CDC pak byla na summit pozvána, aby vystoupila s klíčovým proslovem, v němž se věnovala tomu, jak CDC spolupracuje s WHO a dalšími mezinárodními organizacemi na řešení takzvané „infodemie“ a jak k jejímu tlumení využívá „sociální naočkování“.

E-mail z 28. října z CDC adresovaný týmu Twitteru se týkal předběžných diskusí o plánech CDC na sdělování pokynů týkajících se vakcín pro děti.

E-mail z 2. listopadu 2021 od zaměstnance Facebooku několika zaměstnancům CDC se týkal „dezinformací o vakcínách“ v souvislosti s povolením k mimořádnému použití. Zaměstnanec Facebooku informoval zaměstnance CDC, že „na Instagramu spustili novou funkci, kde účty, které opakovaně zveřejňují obsah porušující naše zásady týkající se covidu-19 nebo dezinformací o vakcínách, mohou nyní ztratit možnost být taggovány nebo zmiňovány, případně se jim mohou zobrazit vyskakovací okna s dotazem, zda chtějí odstranit určité příspěvky, které mohou porušovat naše zásady“.

Nakonec se Facebook pochlubil tím, že na Facebooku a Instagramu odstranil více než 16 milionů příspěvků, z toho více než dva miliony v období od února do května 2021.

První část zveřejněných dokumentů ze strany AFL odhalilo explicitní tajnou dohodu mezi CDC a technologickými giganty s cílem cenzurovat to, co Bidenova administrativa považovala za „dezinformace“, a prosazovat tajnou propagandu ohledně covidu-19. Druhá část dokumentů je důkazní materiál, který ukazuje, že CDC posílala Facebooku a Twitteru konkrétní posty, které měly být staženy, brzděny, cenzurovány nebo označeny. Ve třetí části AFL odhalilo, že zásady CDC pro nošení roušek ve školách se řídily politickým průzkumem liberální „dark money“ skupinou The Kaiser Family Foundation. (dark money je termín používaný pro dary neziskovek do volebních kampaní, jejichž skuteční dárci zůstávají skryti před veřejností)

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.