Samantha Flom

20. 12. 2022

Podle emeritního harvardského profesora práv Alana Dershowitze porušuje sněmovní výbor pro vyšetřování 6. ledna svým postoupením vyšetřování bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa ministerstvu spravedlnosti ústavu USA.

Výbor složený ze sedmi demokratů a dvou republikánů (z nichž jednou je k demokratům přebíhající Liz Cheneyová a druhým Trumpův kritik Kinzinger) během posledního zasedání 19. prosince jednomyslně odhlasoval postoupení Trumpa ke čtyřem trestním stíháním, včetně jednoho obvinění ze vzpoury, které by mu znemožnilo znovu zastávat úřad.

„Podle mého názoru je to jasně protiústavní,“ řekl Dershowitz v pondělí v rozhovoru pro Just the News. „Článek jedna omezuje moc Kongresu na legislativní opatření. Jmenovat konkrétní osobu a předat ji ministerstvu spravedlnosti není legislativní opatření. Není to legislativa a pošlapává to pravomoc výkonné moci.“

V souvislosti s narušením Kapitolu 6. ledna 2021 nebyl dosud nikdo obviněn ze vzpoury, ačkoli někteří obžalovaní byli odsouzeni nebo čelí obvinění ze spiknutí.

Podle Dershowitze 14. dodatek sice umožňuje Kongresu zakročit proti jednotlivci, pokud se tato osoba zapojila do povstání nebo vzpoury, jako tomu bylo za občanské války, ale výbor podle tohoto ustanovení nejednal.

Právník dodal, že podle jeho přesvědčení ministerstvo spravedlnosti postoupení pravděpodobně přijme, a poté bude ignorovat. Poznamenal: „Nezapomeňte, že nyní mají ustanoveného zvláštního vyšetřovatele. Mají možnost vyšetřovat. Mají mnohem vyšší standard pro stíhání než Kongres. Takže budou zdvořile ignorovat to, co řekl Kongres.“

Ve svém projevu na Ellipse 6. ledna 2021 Trump povzbudil své příznivce, aby „bojovali jako čert“ – což je poznámka, kterou výbor často citoval jako důkaz toho, že Trump měl v úmyslu podněcovat násilí v Kapitolu.

V méně medializovaném prohlášení z projevu však bývalý prezident také zdůraznil, že jeho přáním bylo, aby dav „pokojně a vlastenecky vyjádřil [svůj] hlas“.

Následně, když se situace v Kapitolu zhoršila až k násilnostem, vydal Trump video prohlášení, v němž protestující vyzval, aby „šli domů a šli domů pokojně“.

„Vím, že vás to bolí, vím že jste zranění,“ řekl tehdejší prezident. „Měli jsme volby, které nám byly ukradeny. … Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír. Musíme mít právo a pořádek. Musíme respektovat naše skvělé lidi v oblasti práva a pořádku.“

Související témata

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.