Příliv nelegálních migrantů přes hranice se zmírnil, avšak důvody pro kontroly na hranicích se Slovenskem dle české vlády trvají. Policisté, vojáci a celníci proto budou podle vlády v kontrolách na pozemní hranici se Slovenskem pokračovat minimálně do 25. ledna 2023. Vzhledem ke zlepšení situace však budou kontroly mírnější a flexibilnější, uvádí zpráva odboru tisku ministerstva vnitra.

„V souladu s platnou legislativou EU vláda dne 21. prosince 2022 rozhodla prodloužit kontroly na hranicích se Slovenskem o dalších 30 dnů, tedy do 25. ledna,“ dodává Klára Dlubalová z odboru tisku.

Situace ohledně překračování migrantů na vnitřních hranicích se Slovenskem se zlepšila. Na návrh ministra vnitra Víta Rakušana se vláda rozhodla intenzitu kontrol zmírnit a snížit počty policistů, celníků a vojáků, kteří se na nich podílejí.

Pohraniční kontroly byly zavedeny v září a podle Rakušana přinesly snížení toku migrantů.

„Počet zachycených nelegálních migrantů se snižuje, a přestože situace na hranicích ještě není ideální, došlo prokazatelně k výraznému zlepšení. Proto budou kontroly od 27. prosince 2022 pouze namátkové,“ vysvětluje ministr Rakušan.

Vláda také o 30 dní prodloužila dobu, po kterou je možné nasadit vojáky v činné službě a příslušníky Celní správy, kteří se na kontrolách podílejí.

„Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes něj pokračovat do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko,“ doplňují České noviny.

Od zavedení opatření zkontrolovali policisté do dnešního rána 2 538 643 lidí. Při nelegální migraci zjistili 9 301 osob a vstup neumožnili 2 298 z nich. V rámci opatření zadrželi 134 osob podezřelých z převaděčství.