Bryan Jung

4. 1. 2023

Nedávno vyšlo najevo, že bezpečnostní mezera v reproduktorech Google Home umožňuje hackerům naslouchat konverzacím.

Chyba umožnila hackerům nainstalovat do „chytrého reproduktoru“ Google Home zadní vrátka a pomocí dálkového ovládání odposlouchávat nic netušící majitele přístupem k jeho mikrofonu, informoval server Bleeping Computer.

Chybu objevil bezpečnostní výzkumník Matt Kunze, který byl za to společností Google odměněn částkou 107 500 dolarů.

Google Home, řada chytrých reproduktorů, byla dána do oběhu v roce 2016 s velkým ohlasem a umožňovala uživatelům zadávat slovní hlasové příkazy pro interakci se službami prostřednictvím aplikace Google Assistant.

Kunze poznamenal, že pokud se hacker dostal do blízkosti bezdrátového signálu reproduktorového zařízení, a to i bez přístupu k síti Wi-Fi, ke které bylo připojeno, mohl odhalit uživatelův systém Google Home.

Po vytvoření uživatelského účtu pak mohl aktér získat přístup do režimu nastavení uživatele, nainstalovat jiný účet Google a poté jej znovu připojit k Wi-Fi síti této nic netušící osoby.

Jakmile by se hackerovi podařilo připojit vlastní účet k reproduktoru Google Home, získal by přístup k chytrým zařízením v domácnosti oběti tím, že by prostřednictvím reproduktoru inicioval telefonní hovor, což by mu umožnilo napíchnout spotřebiče, nastavovat naplánované akce a přehrávat hudbu.

Společnost Google již zabránila možnosti vzdáleně přidat účet do reproduktoru Google Home novým patchem.

Opraveno bylo také zabezpečení telefonních hovorů a byla přidána ochrana zabraňující vzdálenému zahájení hovoru prostřednictvím systému plánovaných akcí.

Chytré displeje Google mají nyní vylepšené nastavení sítě, které vyžaduje k přihlášení QR kód, a umožňuje ochranu pomocí WPA2, což znamená, že hacker by k připojení svého účtu potřeboval fyzický přístup k zařízení.

Kunze uvedl, že zařízení Google Nest a Home jsou z větší části poměrně bezpečná a nenabízejí mnoho možností pro útok a že zranitelnosti, které objevil, byly poměrně nenápadné.

Kromě ochrany soukromí při telefonních hovorech uvedl, že útočník může nanejvýš změnit některá základní uživatelská nastavení.

Deník Epoch Times se obrátil na společnost Google s žádostí o komentář.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.