Zdenka Danková

4. 1. 2023

Ministerstvo vnitra rekapituluje rok 2022 – jak řešilo a koordinovalo oblast vnitřní bezpečnosti, kdy do EU uprchlo několik milionů ukrajinských uprchlíků – především žen a dětí. Řešilo i nelegální migraci. V neposlední řadě také české předsednictví EU a rozvoj elektronizace státní správy.

MV v této souvislosti dokázalo pomoci přibližně půl milionu ukrajinských uprchlíků, což je na přepočet obyvatel nejvíce z celé EU. Ti díky zřízení krajských asistenčních center pomoci ve všech krajích získali rychle oficiální statut, ubytování i další základní pomoc. Situaci zvládlo MV díky skvělé spolupráci složek IZS, krajů, regionů i dobrovolníků z řad občanů. Součástí pomoci MV byla i zdravotní a humanitární podpora obětí války v Česku i přímo na Ukrajině.

ukrajina uprchlíci
Otec s dítětem drží ukrajinskou a českou vlajku během protiválečného protestu na Václavském náměstí v Praze, 30. října 2022. (Foto: MICHAL ČÍŽEK / AFP via Getty Images)

Téma podpory Ukrajině bylo zásadní i během českého předsednictví EU, které ČR převzalo 1. července. Mezi dalšími prioritami MV byl také boj proti sexuálnímu zneužívání dětí.

„Letos jsme Evropě ukázali, že jsme spolehlivým členem EU. Ať už šlo o zvládnutí dopadů ruské agrese na Ukrajinu, nebo o výzvy plynoucí z předsednictví EU, nikdo nemůže pochybovat o tom, že Česko i jeho občané jsou důležitou součástí Unie,“ hodnotí ministr vnitra Vít Rakušan.

Miroslav Kalousek na svém profilu tweetuje: „Naši předkové byli zvyklí, že v dobrých časech se jim daří lépe, ve špatných hůře. My jsme si po WW II. zvykli, že životní úroveň musí neustále stoupat bez ohledu na objektivní okolnosti. Nemusí, ba ani nemůže. A je sebevražedné chtít na dluh zařídit opak.“

eGovernment, volby a další téma

MV také vloni prosadilo, aby zřízení datové schránky zůstalo pro běžné občany dobrovolné. Od roku 2023 tak stát začne nově ze zákona zřizovat datovku jen subjektům vedeným v registru osob.

To znamená nárůst 260 tisíc uživatelů, kteří od letošního roku mohou v Portálu občana např. nově založit i podepsat petici online nebo třeba požádat o voličský průkaz. Dále rostl počet datových schránek, které si lidé zřizovali dobrovolně, kvituje MV, odbor komunikace.

Bezpečnostní sbory si zaslouží…

Zatímco rok 2021 přinesl jako hlavní zásah bezpečnostních složek tornádo na Moravě, ústředním zásahem roku 2022 byl pro hasiče i policisty požár ve Hřensku. Za likvidaci největšího lesního požáru v historii Česka prosadilo MV pro policisty a hasiče mimořádné prostředky ve výši 225 mil. Kč.

Na konci roku se MV podařilo prosadit zvýšení tarifní části platů příslušníků bezpečnostních sborů o 10 %, u nástupních příjmů o 17 %.

Od konce září zase kontroly policistů na státních hranicích se Slovenskem výrazně pomohly snížit do té doby rostoucí počty nelegálních migrantů přicházejících západobalkánskou trasou i aktivity organizovaných skupin převaděčů, dodala Klára Dlubalová z odboru komunikace.

Ministři zahraničních věcí zemí Slavkovského formátu jednali ve Vídni

Ministři zahraničních věcí zemí Slavkovského formátu (S3) a Indie jednali 2. ledna 2023 ve Vídni o aktuálních zahraničněpolitických tématech – především o ruské agresi na Ukrajině, jejím globálnímu dopadu a vývoji v Indo-Pacifiku, informuje ministerstvo zahraničních věcí.

„Shodli jsme se, že Indo-Pacifik je v současné době jedním z klíčových geopolitických hráčů. V rámci českého předsednictví v Radě EU jsme usilovali o to, aby EU i Česko byly v tomto regionu viditelnější. To je ostatně i záměr strategie ČR k Indo-Pacifiku, kterou schválila česká vláda,“ řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. V tomto formátu jednali ministři 2. ledna poprvé.

„Indie se nabízí jako významný partner pro obchodní spolupráci. Chceme proto budovat naše vzájemné vztahy. Věřím, že tento rok povedu do Indie delegaci, která se bude věnovat nejen posílení obchodní spolupráce, ale také vědě, výzkumu a inovacím,“ dodal ministr Lipavský, který o těchto otázkách jednal se svým indickým protějškem Jaishankarem také v červnu 2022 během jeho oficiální návštěvy Česka.

Česká diplomacie nemá být pánský klub

jan lipavsky
Ministr zahraničí Jan Lipavský hovoří s novináři při příjezdu na zasedání ministrů zahraničí NATO 29. listopadu 2022 v rumunské Bukurešti, ilustr. foto. (Foto: ANDREI PUNGOVSCHI / AFP via Getty Images)

„Nový rok do státní správy promítl novelu služebního zákona. V té souvislosti má Ministerstvo zahraničních věcí nové tváře ve svém vedení. Ministr Lipavský pověřil paní Veroniku Kuchyňovou Šmigolovou řízením sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce, paní Moniku Machovou řízením sekce ekonomicko-provozní a paní Blanku Fajkusovou řízením nové sekce informačních a komunikačních technologií,“ oznámilo MZV.

„Jsem rád, že se nám na ministerstvu daří obsazovat vedoucí místa ženami. Česká diplomacie nemá být pánský klub. Věřím, že ve vedoucích pozicích uvidíme stále více žen a prolomíme tak dosavadní zkostnatělost české státní správy,“ uvedl Lipavský.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.