Podle studie, kterou 3. ledna zveřejnila londýnská organizace pro duševní zdraví stem4, vedou sociální média mladé lidi k tomu, že mají slabé vnímání vlastní hodnoty a nejsou spokojeni se svým vzhledem.

„Sociální média mě rozhodně ovlivňují negativně. Jako mladí lidé se na internetu neustále srovnáváme s dobře vypadajícími lidmi. Na stránkách, jako je TikTok, vidíte díky algoritmům jen nádherné lidi, a to v nás vyvolává opravdu špatný pocit ze sebe samých,“ uvedla jedna z osob, která se studie zúčastnila (pdf).

Studie byla provedena mezi 1 024 mladými lidmi ve věku 12 až 21 let ve Velké Británii. Zjistila, že na sociálních sítích je 97 % z nich, a tráví tam v průměru 3,65 hodiny denně na aplikacích jako jsou TikTok, Snapchat, Instagram, Youtube a WhatsApp.

Studie

Dále se zjistilo, že 77 procent respondentů nebylo spokojeno s tím, jak vypadají, přičemž někteří uvedli, že se za své tělo „stydí“.

Pětačtyřicet procent dotázaných uvedlo, že byli pravidelně šikanováni nebo trollováni na internetu kvůli svému vzhledu, přičemž se museli vypořádat s komentáři typu „Vypadala jsi lépe, když jsi byla anorektička“. V důsledku toho 24 procent z nich reagovalo tím, že se uzavřelo do sebe, 22 procent začalo nadměrně cvičit, 18 procent se přestalo stýkat s lidmi, 18 procent se rozhodlo drasticky omezit příjem potravy a 13 procent si způsobilo sebepoškození.

Polovina všech respondentů sdílela pocity strachu z toho, že pokud se nebudou snažit zlepšit své tělo, budou svými přáteli odmítnuti a nikdo je nebude mít rád.

Průzkum také zjistil, že celkem 42 procent mladých lidí – konkrétněji 51 procent žen a 31 procent mužů – uvedlo, že mají duševní trápení.

Dále pak 17 procent uvedlo, že má problém s vnímáním vlastního těla, a 14 procent uvedlo, že mají různé potíže s jídlem, jako že se omezují v jídle, záchvatovitě se přejídají nebo zvracejí.

„Z těch, kteří potřebují [odbornou] podporu, si léčí s problémy s vlastním vnímáním těla nebo poruchami jedení pouze jeden z deseti mladých lidí,“ uvádí studie.

Až 62 procent dotázaných se obávalo o své duševní zdraví vzhledem k tomu, kolik času tráví na sociálních sítích, a také vzhledem k online obsahu, který se na ně valí prostřednictvím algoritmů sociálních sítí.

Navzdory svým obavám 95 procent dotázaných uvedlo, že se cítí bezmocní, pokud jde o zbavení se svého návyku být online.

„Sociální média mají obrovský vliv na to, jak vnímáme sami sebe,“ řekl další mladý člověk, který byl citován ve studii. „Začal jsem být nespokojený sám se sebou a jak vypadám, protože jsem se neustále srovnával s influencery. Musím si připomínat, že ne všechno, co vidím na internetu, je pravda.“

„Sociální média ovlivnila společenské standardy krásy a já cítím, že jsem pod tlakem, abych vypadala jako něco, co bylo upraveno a pozměněno. Vypěstovává to odsuzující chování a nutí vás to škatulkovat. Kdyby sociální média neexistovala, nesrovnávala bych se ani bych nebyla srovnávána a prostě bych žila dál.“

Dr. Nihara Krauseová, konzultantka klinické psychologie a generální ředitelka společnosti stem4, uvedla, že výsledky průzkumu „jsou hluboce znepokojivé“.

„Všichni mladí lidé procházejí v období dospívání rychlou změnou těla, ale globální krize za globální krizí je zanechává v neustálém stavu úzkosti a sklíčenosti a pocitu, že nic není pod kontrolou,“ uvedla Krauseová podle studie.

„Není divu, že mladí lidé vnímají svou situaci negativněji a začnou se více soustředit na své tělo coby způsobu sebekontroly a snahy cítit se lépe.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.