Jack Phillips

16. 1. 2023

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy předestřel strategii republikánů ohledně řešení dluhového stropu poté, co ministryně financí Janet Yellenová varovala, že stropu (31,4 bilionu dolarů) bude dosaženo v následujících dnech.

Podle analytiků se řešení dluhového stropu změní v politický souboj, neboť někteří republikáni avizovali, že dohoda o dluhovém stropu by měla zahrnovat škrty ve vládních výdajích.

„Co si opravdu myslím, že bychom měli udělat, je brát to jako ve vlastní domácnosti. Kdybyste měli dítě, dali mu kreditní kartu a ono neustále vybíralo do výše limitu, tak byste ho prostě nezvyšovali. Nejprve byste se podívali, za co utrácí peníze. [A pak byste si položili otázku] Jak bychom mohli některé položky zredukovat?“ řekl McCarthy v pořadu Fox News „Sunday Morning Futures“. „Každá vláda to musí udělat. Každý stát, kraj, město musí vyrovnat svůj rozpočet. Když Bílý dům říká, že se na to ani nepodívá, že nedokáže najít jediný cent dolaru na odstranění plýtvání, myslím, že se nás jen snaží přivést k bankrotu.“

McCarthy se v rozhovoru zjevně postavil na stranu některých kongresmanů, kteří tvrdí, že chtějí omezit výdaje.

„Tohle nejsou naše peníze. Jsou to peníze tvrdě pracujících daňových poplatníků. Měli bychom každý den začínat tím, jak můžeme být efektivnější. Jak můžeme efektivněji poskytovat služby americké veřejnosti. A jak to můžeme dělat bezpečnějším způsobem, abychom neutráceli tolik?“ řekl předseda Sněmovny reprezentantů. „Proč bychom měli sedět se založenýma rukama a být tak arogantní a říkat ‚ne, ve vládě se neplýtvá‘? Proč bychom se nepodívali na všechny ty peníze, které se vyplýtvaly během covidu? Které peníze z toho ještě nebyly utraceny? Proč byste je ještě nestáhli zpět?“

McCarthy reagoval na dopis, který Yellenová zaslala představitelům Kongresu a ve kterém varovala, že opět bude dosaženo stropu. S odvoláním na prognózy Yellenová konkretizovala 19. leden. Federální vládu vyzvala k přijetí „určitých mimořádných opatření“.

„Je proto velmi důležité, aby Kongres včas jednal o zvýšení nebo pozastavení platnosti dluhového stropu. Nesplnění vládních závazků by způsobilo nenapravitelné škody americké ekonomice, živobytí všech Američanů a globální finanční stabilitě,“ napsala Yellenová. Dodala, že není jasné, jak dlouho navrhovaná opatření umožní vládě splácet své závazky, ale je podle ní „nepravděpodobné, že by hotovost a mimořádná opatření byla vyčerpána před začátkem června“.

Někteří analytici navrhují, že ministerstvo financí může krizi obejít tím, že vyrazí platinovou minci v hodnotě několika bilionů dolarů a uloží ji na vládní účet, což je nápad, který je všeobecně považován za bizarní fígl. Jiní tvrdí, že samotná existence dluhového stropu porušuje americkou ústavu. Pokud by se Bidenova administrativa odvolala na tento argument, následovala by právní bitva.

Strop

V roce 2011 republikáni ve Sněmovně reprezentantů úspěšně využili dluhový strop k tomu, aby  prezidenta Baracka Obamu přiměli k ostrému omezení diskrečních výdajů. Strop zůstal v platnosti po větší část zbytku desetiletí.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová minulý týden v předtuše možného boje s republikány uvedla, že o zvýšení dluhového limitu by se nemělo vyjednávat.

„Nejde o politické hrátky,“ řekla novinářům 13. ledna a dodala, že „by se to mělo udělat bezpodmínečně“.

Lídr demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeem Jeffries a lídr senátní demokratické většiny Chuck Schumer ve svém prohlášení tvrdili, že „extrémní MAGA republikáni“ by mohli vést vleklou bitvu, která by „uvrhla zemi do hluboké recese a vedla k ještě vyšším nákladům pro americké pracující rodiny na vše od hypoték a půjček na auta až po úroky z kreditních karet“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...