Mark Tapscott

18. 1. 2023

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy odmítá požadavek prezidenta Joea Bidena, aby Kongres zvýšil hladinu dluhového stropu země bez stanovení jakýchkoli podmínek, jako jsou výdajové škrty, které požadují prakticky všichni republikáni v Kongresu.

Na neformální tiskové konferenci s novináři u Kapitolu McCarthy řekl: „Zbývá nám přibližně šest měsíců a já bych si rád sedl se všemi vedoucími představiteli, zejména s prezidentem, a začal diskutovat.“

Předseda sněmovny uvedl, že Bidenovo odmítání diskuze o čemkoli jiném než o „čistém“ zvýšení dluhového stropu, který omezuje možnost federální vlády půjčovat si peníze, je „známkou arogance, když říká, že o tom ani nebude diskutovat“.

S odvoláním se na národní dluh, který dosahuje téměř 32 bilionů dolarů, se McCarthy zeptal: „Proč byste to dělali kterékoliv budoucí generaci…? Proč byste si nesedli a nemluvili, zejména o něčem tak závažném, jako je dluhový limit; proč byste chtěli čekat až do konce? Kdo by chtěl vystavit národ nějaké hrozbě na poslední chvíli skrze dluhový strop? Tohle nikdo nechce.“

McCarthy dodal, že „každá domácnost, která špatně hospodaří, by si nejprve sedla a stanovila rozpočet. Proč bychom nepožádali Sněmovnu reprezentantů a Senát, aby udělaly rozpočet… proč bychom nyní nestanovili rozpočet, nestanovili cestu, která nás dovede k vyrovnanému rozpočtu? A začněme splácet tento dluh a zajistěme, aby budoucí generace měly stejné možnosti jako my.“

Medicare, sociální zabezpečení a armáda by podle McCarthyho nebyly předmětem výdajových škrtů.

McCarthyho komentář navazuje na Bidenovu poznámku z 16. ledna, v níž označil požadavky republikánů, aby zvýšení dluhového stropu bylo spojeno s výraznými škrty ve federálních výdajích, za „fiskálně dementní“.

Jen výdaje na splácení úroků z půjček pokrývajících národní dluh USA přesahují 500 miliard dolarů ročně.

Kongres koncem prosince schválil a Biden podepsal rozpočtový zákon ve výši 1,7 bilionu dolarů, který má zajistit financování vlády až do září. Bezprostředním problémem je, že federální půjčky na pokrytí tohoto rozpočtu narazí na dluhový strop 19. ledna, jak uvedla ministryně financí Janet Yellenová minulý týden.

V praxi má ale ministerstvo financí několik způsobů, jak se vyhnout nesplacení úroků z dluhu, což by Bidenovi a Kongresu poskytlo několik měsíců na vypracování dohody zahrnující zvýšení stropu v kombinaci s určitou úrovní konkrétních výdajových škrtů, o které usilují sněmovní republikáni.

Obavy z národního dluhu

Republikánská kongresmanka Victoria Spartzová varovala své kolegy: „Náš národní dluh se blíží úrovni, která má nejen neblahý vliv na hospodářský růst a je nezodpovědná vůči budoucím generacím, ale je nebezpečná i pro naši současnou národní bezpečnost. Vstupujeme do zrádných vod a jakékoli zvýšení dluhového stropu musíme spojit se skutečnými reformami.“

Republikánka z Indiany, která se narodila na Ukrajině, pokračovala s tím, že „obrovské množství politicky řízených výdajů a kamarádský kapitalismus vytvořily významný problém oligopolu v téměř každém tržním odvětví – což se příliš neliší od oligarchů vládnoucích v postsocialistických zemích. Jedním z hlavních příkladů jsou monopoly ve zdravotnictví, které jsou lobbovány zájmovými skupinami, jako jsou nemocnice“.

„Republikáni musí projevit odvahu a přijmout nějaké skutečné reformy, jinak skončíme v socialismu.“

McCarthyho komentář kvitoval na Twitteru republikánský senátor Rick Scott: „Jsem rád, že @SpeakerMcCarthy vysílá jasný vzkaz ohledně dluhového stropu. Nemůžeme dál zvyšovat náš federální dluh bezohlednými výdaji. Republikáni se MUSÍ DŮRAZNĚ postavit proti všemožným pokusům o zvýšení dluhového stropu bez plánu, jak dát náš fiskální dům do pořádku.“

Karine Jean-Pierreová, tisková mluvčí Bílého domu, řekla novinářům během brífinku 17. ledna, že „o dluhovém stropu nebudeme vést žádná jednání“.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.