43. výsadkový prapor z Chrudimi provádí týdenní zimní cvičení. Pro trénink přesunu na sněhu si vybral české hory – Krkonoše. V současnosti sice hory pozbyly sněhu, avšak na hřebenech hor je sněhu pro cvičení ještě dostatek.
„Tady je Krakonošovo!“ zdraví výsadkáři přes sociální síť Meta. „Musíme cvičit všude. Proto jsme služebním postupem našemu pánu hor doručili žádost o výcvik v jeho revíru. Souhlasil. A tak vyrazili chrudimští výsadkáři zdolávat vrcholky Krkonoš. Rychlý přesun, slaňování, první pomoc, přepad nepřítele.“
Nakonec přidali i otužování v Krakonošově jezírku, kam vstoupili ti nejtrénovanější a nejodvážnější.
Vstup do jezírka získal nejvíce komentářů: „Drsný výcvik, aspoň některých mužů, jací zažili 2 roky povinné vojenské služby – naši dědové a starší manželé, někdy i rychlejší děti (zachránci v Rumunsku, Volyně atd., Srbsko),“ podotýká jedna sledující.
Jiná zase přiznává: „..ani kulicha bych si nesundala, natož vlezla do ledu!“
Mrazu přibývá, nácvik zítra končí. Večer vojáky uvítá teplá a suchá ubikace.
O přesunech armády na sněhu dspace.cuni.cz uvádí: „Tento výcvik obsahuje vybrané znalosti a praktické dovednosti, které umožňují vojákům zvládat složité situace při plnění jejich úkolů v kopcovitém, skalnatém nebo v horském terénu.
Lyžařské oddíly plnily s úspěchem důležité úkoly hlavně průzkumného, výzvědného, zabezpečovacího, spojovacího, ale i jiného charakteru, převážně v takových terénních a klimatických podmínkách, kde ostatní jednotky často selhávaly.
Nejstarší zmínky o vojenském využití lyží jsou ze 13. století. Norský král Sverre zařadil do svého vojska skupinu lyžařů, kterou později využil v bitvě u Osla (r. 1159) k průzkumným a výzvědným účelům.“