Naveen Athrappully

21. 1. 2023

Z probíhající ruské války na Ukrajině profitují velké americké zbrojní společnosti, jako jsou Raytheon a Lockheed Martin, které získávají zakázky na dodávky zbraní v hodnotě miliard dolarů, jelikož Spojené státy nadále vynakládají peníze na Ukrajině a doplňují svou armádu.

Společnost Lockheed vyrábí špičkové obranné systémy, které sehrály významnou roli při ochraně ukrajinských měst před bombardováním ruskými vzdušnými silami. Washington již na Ukrajinu poslal 20 odpalovacích zařízení dělostřeleckého raketového systému s vysokou mobilitou (HIMARS). Pentagon rovněž plánuje vyslat dalších 18 odpalovacích zařízení HIMARS za 1,1 miliardy dolarů.

V prosinci 2022 udělila americká armáda společnosti Lockheed kontrakt v hodnotě 431 milionů dolarů na výrobu odpalovacích zařízení HIMARS, aby doplnila své zásoby a také zásoby svých partnerů a spojenců, kteří vojensky podporují Ukrajinu. V říjnu společnost Lockheed získala kontrakt v hodnotě 14,4 milionu dolarů (318,2 milionu korun) na zvýšení výrobní kapacity odpalovacích zařízení HIMARS z 60 kusů ročně na 96 kusů.

V listopadu získala společnost Lockheed kontrakt v hodnotě 521 milionů dolarů na doplnění amerických zásob řízených raketových systémů s vícenásobným startem, které jsou rovněž dodávány Ukrajině. Společnost má pozitivní výhled na své budoucí obchodní vyhlídky.

„Jsme přesvědčeni o dlouhodobém růstu, protože domácí i mezinárodní poptávka po široké škále našich výrobků a služeb zůstává silná,“ řekl Jim Taiclet, generální ředitel společnosti Lockheed Martin, během říjnového hovoru k výsledkům za třetí čtvrtletí.

Akcie společnosti Lockheed Martin se 19. ledna obchodovaly za 439 dolarů, což je o 11 % více než 395 dolarů z 24. února, kdy došlo k invazi na Ukrajinu.

Smlouvy společnosti Raytheon

Společnost Raytheon získala v listopadu od americké armády kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy dolarů na dodávku šesti baterií národního pokročilého raketového systému země-vzduch (NASAMS) na Ukrajinu.

Smlouva navazovala na srpnovou zakázku na dodávku jedné série baterií NASAMS. Dvě baterie již byly dodány a rozmístěny v zemi. Ve Spojených státech se systém NASAMS používá k obraně regionu národního hlavního města před potenciálními vzdušnými hrozbami.

Společnost Raytheon vyrábí také rakety Stinger a Javelin, které byly použity na Ukrajině. Na střely Stinger získala společnost od americké vlády kontrakt v hodnotě 624 milionů dolarů (13,8 miliardy korun).

Na prosincovém diskusním fóru generální ředitel společnosti Raytheon Greg Hayes prozradil, že během prvních deseti měsíců války na Ukrajině bylo spotřebováno tolik raket Javelin, kolik Raytheon a Lockheed vyrobily za pět let, a tolik raket Stinger, kolik společnost vyrobila za 13 let.

Během říjnového hovoru k výsledkům společnosti za třetí čtvrtletí Hayes přiznal, že se organizaci daří dobře. „Zaznamenáváme také značnou globální poptávku po pokročilých systémech protivzdušné obrany, zejména ve východní Evropě, protože konflikt mezi Rusy a Ukrajinou bohužel pokračuje,“ uvedl generální ředitel společnosti Raytheon.

Akcie společnosti Raytheon se v současné době obchodují za 94 dolarů, což je stejná úroveň, na které se akcie obchodovaly v den, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Výdaje Washingtonu na Ukrajinu

Spojené státy dosud vyčlenily na pomoc Ukrajině 113 miliard dolarů, z čehož 24,2 miliardy dolarů šlo na bezpečnostní pomoc od ruské invaze 24. února 2022.

Masivní americké výdaje na válku na Ukrajině vyvolaly kritiku některých republikánů. Minulý měsíc republikánský kongresman Thomas Massie argumentoval, že tyto prostředky mohly být využity ve prospěch amerických občanů.

„100 miliard dolarů pro Ukrajinu. Dejme si to do perspektivy. To je více než 200 milionů dolarů z každého kongresového okrsku v tomto roce,“ tweetoval Massie 21. prosince. „Co mohl váš kongresman udělat pro váš okrsek s 200 miliony dolarů? Jak dlouho budou děti ve vašem okrsku platit úroky z tohoto dluhu?“

Tento týden přitom Pentagon oznámil další pomoc Kyjevu ve výši 2,5 miliardy dolarů, přičemž plánuje vyslat 59 bojových vozidel Bradley, 90 bojových vozidel Stryker a stovky tisíc kusů munice.

Z původního článku přeložil: MiC

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?