Společnosti Facebook a Instagram obnoví účty bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Učiní tak zhruba dva roky poté, co jeho účet zabanovaly.

„V příštích týdnech obnovíme účty pana Trumpa na Facebooku a Instagramu,“ uvedl na blogu Facebooku Nick Clegg, prezident pro globální záležitosti společnosti Meta. „Činíme tak však s novými ochrannými opatřeními, která mají odradit od opakovaného porušování pravidel.“

Tato ochranná opatření zahrnují „větší postihy za opakované přestupky – tresty, které se budou vztahovat i na další veřejné osobnosti, jejichž účty budou obnoveny poté, co byly pozastaveny v souvislosti s občanskými nepokoji podle našeho aktualizovaného protokolu. V případě, že pan Trump bude zveřejňovat další obsah porušující zásady, bude tento obsah odstraněn a bude mu pozastaven účet na jeden měsíc až dva roky v závislosti na závažnosti porušení,“ napsal Clegg.

Trump se k obnovení statusu zatím veřejně nevyjádřil (do doby vydání tohoto článku). Tým Trumpovy kampaně 2024 však oficiálně žádal Facebook, aby mu umožnil návrat na platformu, kterou často používal k získávání finančních prostředků na volby.

„Jsme přesvědčeni, že zákaz účtu prezidenta Trumpa na Facebooku dramaticky narušil a zbrzdil veřejnou diskusi,“ napsala Trumpova kampaň 17. ledna Metě podle několika zpráv médií.

„Jen nechceme – pokud se k našim službám vrátí – aby dělal to, co udělal 6. ledna, tedy aby využíval naše služby k rozporování legitimity voleb v roce 2024, podobně jako se snažil zdiskreditovat volby v roce 2020,“ uvedl Clegg pro Axios.

Clegg dodal, že účty nebudou obnoveny hned. Inženýři společnosti Meta musí vymyslet způsob, jak omezit určité příspěvky nebo možnosti reklamy, pokud to bude v budoucnu potřeba.

„Pokud nyní bude zveřejňovat další obsah porušující pravidla, bude tento obsah samozřejmě odstraněn a může být suspendován na jeden měsíc až dva roky, v závislosti na závažnosti porušení,” řekl Clegg.

Zda Trump účet použije, je další otázka. Poté, co nový majitel Twitteru Elon Musk loni obnovil Trumpův účet, bývalý prezident uvedl, že zůstane na Truth Social, své vlastní sociální síti.

Twitter Trump používal s velkou účinností – zejména v období před volbami v roce 2016. Od obnovení svého účtu Trump zatím nepublikoval ani jednou.

„Bohužel, Facebook si vede velmi špatně od té doby, co mě z něj stáhli,“ napsal Trump na začátku tohoto měsíce na serveru Truth Social. „Kdokoliv to rozhodnutí udělal a rozhodl se mě odstranit, zapíše se do Obchodní síně slávy za dvě nejhorší rozhodnutí v dějinách byznysu.“

Když byl Trumpovi v lednu 2021 zakázán přístup, Facebook uvedl, že ban je na dobu neurčitou. O několik měsíců později se rada Facebooku rozhodla, že v lednu 2023 rozhodne, zda pozastavení zruší.

Dva demokratičtí zákonodárci minulý měsíc v dopise pro Metu vyzvali společnost, aby účty bývalého vrchního velitele neobnovovala. Uvedli, že jeho tvrzení o volbách v roce 2020 jsou důvodem, proč by měl zůstat zakázán.

Demokratický senátor Sheldon Whitehouse a člen sněmovny Adam Schiff, dlouholetý Trumpův nepřítel, který byl obviněn ze šíření lží o bývalém prezidentovi v době, kdy byl předsedou sněmovního zpravodajského výboru, napsali, že „je nezbytné, aby vaše společnost zachovala zákaz platformy pro bývalého prezidenta Trumpa“.

„Na základě vlastního prohlášení společnosti Meta o standardech pro umožnění návratu Trumpa na platformu by měl být jeho účet i nadále omezen,“ napsali.

Trump a další republikáni však tvrdí, že krok Facebooku a Twitteru zakázat Trumpa zavání cenzurou a zastánci svobody projevu tvrdí, že jde o nebezpečný precedens. Dokonce i někteří světoví lídři, včetně bývalé německé kancléřky Angely Merkelové a mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, vyjádřili znepokojení nad bany, když byly před dvěma lety vydány.

Trump 15. listopadu oficiálně zahájil svou prezidentskou kandidaturu v roce 2024, čímž se stal prvním republikánem, který tak učinil.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.