Bill Pan

30. 1. 2023

Moderátoři obsahu Twitteru věděli, že „seznam ruských botů“, který používají mainstreamová média k diskreditaci nežádoucích politických názorů, je falešný. O této skutečnosti ale mlčeli, protože se obávali, že by jinak tato média mohla o platformě psát v negativním světle – vyplývá z nově odhalených interních e-mailů zaměstnanců Twitteru.

Nezávislý novinář Matt Taibbi v pátek zveřejnil patnáctý díl „Twitter Files“. Tato nová várka interní komunikace Twitteru se týká Aliance pro zajištění demokracie (Alliance for Securing Democracy –ASD), neziskové organizace, která studuje strategie proti kampaním, jejichž cílem je „podkopat demokratické procesy“ po celém světě.

ASD kromě jiného vytvořila a spravuje tzv. Hamilton 68, informační panel, který mimo jiné sleduje 600 účtů na Twitteru, o nichž se tvrdí, že jsou to boti kontrolovaní ruskou vládou. Tento online nástroj se dočkal pozitivního ohlasu v mainstreamových médiích, mimo jiné v Politico, The Washington PostCNN.

Na screenshotech e-mailů, které sdílel Taibbi, je evidentní, že bývalý šéf oddělení důvěry a bezpečnosti Twitteru Yoel Roth považoval seznam ruských botů od Hamilton 68 jako nedůvěryhodný.

V e-mailu z ledna 2018 se Roth rozhořčuje nad tím, že Hamilton 68 tvrdil, že organicky trendující politický hashtag je řízen ruskými boty. Hovořil také o případném upozornění na takové chování.

„Ještě včera to vypadalo jako pravicový hashtag o odstavení, který dostal nálepku ‚ruský‘ jen proto, že Hamilton falešně obviňuje spoustu legitimních pravicových účtů z toho, že jsou to ruští boti,“ napsal Roth. „Větší otázkou je, jak Hamiltonu veřejně zatneme tipec.“

Po přezkoumání účtů, o kterých Hamilton 68 tvrdil, že jsou to ruští boti, Roth v e-mailu z února 2018 svému moderátorskému týmu sdělil, že dotyčné účty nejsou „ani silně ruské, ani silně botové“, ale jsou to „jen obecně pravicově orientovaní uživatelé“.

„Prakticky jakýkoli závěr, který z toho plyne, vezme konverzace z konzervativních kruhů na Twitteru a obviní je z toho, že jsou ruské,“ napsal Roth.

„Z hlediska podstaty jde skutečně o nic,“ dodal. „Je to jen problém novinářů, kteří se nadále opírají o zcela chybné nástroje prosazované lidmi, kteří chtějí využít mediálního šílenství kolem botů.“

Neochota Hamiltonu 68 podělit se o svůj postup pro vytvoření seznamu ruských botů přiměla Rotha, aby seznam sám zpětně rozebral. V e-mailu z října 2017 Roth popisuje metriku identifikace ruských botů jako „bizarní“ a „svévolnou“.

„Zdá se, že silně upřednostňují [pro zařazení na seznam] pro-trumpovské účty (k čemuž používají tvrzení, že Rusko vyjadřuje preference Trumpovi … i když neexistuje dobrý důkaz, že některý z vybraných účtů je nebo není skutečně ruský).“

„Je to tak podivné a samovýběrové a oni nejsou ochotni být transparentní a obhájit svůj výběr, takže si myslím, že je třeba to prostě nazvat s*ačkou, jakou je,“ dodal.

I přes to všechno se Roth rozhodl seznam otevřeně neodsoudit, protože mu to doporučili jiní zaměstnanci Twitteru. „Musíme být opatrní v tom, jak moc budeme veřejně tlačit na ASD,“ sdělil jeden ze zaměstnanců Twitteru.

ASD na žádost o komentář nereagovala, ale na otázku v Taibbiho vlákně odpověděla, že informace popisující metodiku Hamilton 68 lze nalézt na jejích webových stránkách.

ASD byla založena v roce 2017 a je projektem spadajícím pod German Marshall Fund of the United States, neziskový think-tank hojně financovaný americkou, německou a švédskou vládou. Poradní rada ASD je známá tím, že se skládá z bývalých členů Clintonovy a Obamovy administrativy, včetně bývalého personálního šéfa Bílého domu Johna Podesty.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.