Kevin Stocklin

2. 2. 2023

Podle nedávného průzkumu agentury Gallup je pro Američany současným problémem číslo jedna vláda, která předstihla dokonce i inflaci.

V odpovědi na otázku „Co je podle vás nejdůležitějším problémem, kterému dnes země čelí?“ odpověděli respondenti Gallupu, že top problémem je vláda. Vládu zmínilo konkrétně 21 % Američanů, což je o 6 % více než loni. Dalšími problémy v pořadí jsou podle průzkumu Gallup z ledna 2023 imigrace, ekonomika obecně, sjednocení země, rasové vztahy, chudoba, kriminalita a úpadek rodiny.

„Tento výsledek není překvapivý,“ komentoval pro The Epoch Times Charles Steele, profesor ekonomie na Hillsdale College. „Pokud se podíváme na další čtyři nejčastěji uváděné problémy – inflaci, imigraci, ekonomiku a rozdělení – lidé vědí, že politici a byrokraté tyto problémy zhoršují, nikoliv zlepšují. Inflace je dobrým příkladem. Je zcela vytvořena vládními výdaji a expanzivní měnovou politikou Federálního rezervního systému.“

Američané své vládě „hluboce nedůvěřují“

Průzkum provedený agenturou Gallup odráží průzkum agentury Pew Research z června 2022, který konstatoval: „Američané zůstávají vůči své vládě hluboce nedůvěřiví a nejsou s ní spokojení. Pouze 20 % z nich tvrdí, že důvěřují vládě ve Washingtonu v tom, že dělá správné věci“.

Byť agentura Pew zjistila, že většina Američanů hodnotí vládu kladně v souvislosti s reakcí na přírodní katastrofy a boj proti terorismu, pouze 37 % kvituje vládní kroky v ekonomice. Před nástupem prezidenta Joea Bidena do funkce schvalovalo ekonomickou výkonnost vlády 54 % Američanů.

Federální politika obohacuje ty, kteří jsou nejblíže Washingtonu

Rostoucí nedůvěra Američanů ve vládu zřejmě nebude vítanou zprávou pro Bidenův kabinet, který utratil biliony dolarů na rozšiřování federálních programů a dotací, rozšířil působnost federálních agentur o „klima a sociální spravedlnost“, a prosazuje energetickou politiku, která má nahradit průmysl fosilních paliv větrnou a solární energií.

Bidenova administrativa i státní vlády navíc zavedly během pandemie covidu-19 nátlakovou politiku, včetně lockdownů a povinného nošení roušek a očkování. A navzdory tomu, že jejich snahy byly federálními soudy zamítnuty, administrativa nadále bojovala či ještě bojuje za jejich znovuzavedení.

Jason Trennert, generální ředitel finančně poradenské společnosti Strategas, minulý týden na konferenci National Review o vládě a ekonomice uvedl, že „10 z 15 nejbohatších poštovních směrovacích čísel se nachází ve Washingtonu a jeho okolí“.

Moderátor Fox News Larry Kudlow, který se konference také zúčastnil, uvedl, že finanční náročnost federální vlády jako procento HDP vzrostla z historického průměru 18 % na současných 24 %. Po započtení státních a místních samospráv se tento podíl zvýší na 44 procent.

Kromě růstu vlády Kudlow kritizoval obsazování federálních úřadů progresivními ideology, jako je tomu například u Federální obchodní komise, „kterou právě teď vede levicový teenager“, čímž pravděpodobně narážel na předsedkyni Linu Khanovou.

Řešení „vládního problému“

Se svými náhledy na zvýšení důvěryhodnosti vlády se s The Epoch Times podělilo několik odborníků.

„Za inflaci jsou zodpovědné vládní výdaje a bezohledná politika FOMC [Výboru pro volný trh Federálního rezervního systému],“ řekl Christoper Whalen, bývalý úředník Fedu a předseda společnosti Whalen Global Advisors a dodal, že je potřeba upravit zákon, kterým se řídí Fed, a omezit vládní výdaje.

„Zdá se, že většina Američanů konečně začíná chápat slavný výrok prezidenta Ronalda Reagana, že ‚vláda není řešením našeho problému; vláda je problém‘,“ řekl Chris Talgo, ředitel redakce Heartland Institute, naznačujíc potřebu snížení vládní intervence.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.