„Společně s kolegou Ing. Arnoštem Kultem jsme dospěli k závěru, že otravu na řece Bečvě způsobil chlór,“ říká Pavel Štěpán, člen výkonné rady Odborové aliance IZS. „Pokud by si vyšetřovatel udělal jednoduchý časový snímek, protože jsem mluvil s rybářem, který chytal ryby a přímo pozoroval tu otravu a tu otravu hlásil telefonicky. Začali jsme ráno. V 9 hodin jsme šli chytat a ryby nebraly, ale v 11 hodin ryby začaly samy skákat na břeh. Okouni mi skákali na břeh, což bylo v 11 hodin. Ve 12 hodin v Hustopečích nad Bečvou zhruba 4 km po proudu, tak ve 12 hodin tam byla v podstatě mrtvá řeka. Ryby tam plavaly a většina byla již mrtvých. Jestliže čteme v posudcích, že se jednalo o dlouhodobý účinek kyanidu, tak za mě osobně je to nesmysl, protože tam během jedné hodiny došlo ke 100 procentní mortalitě ryb v tomto úseku a pokračovalo to ještě kousek dále, než-li z toho ten chlór vyprchal.“

„O chlóru hovořili všichni. Znalec přitom napsal, že chlor to být nemohl, protože v blízkosti není dostatečné množství chloranu sodného, ale ten je ve fabrice 2 km vzdušnou čarou, kde ho používají. Vše se přešlo nějakým tvrzením, ale jinak se to nevyšetřovalo,“ říká Pavel Štěpán k závažným otázkám a pochybením při vyšetřování.

„Pokud bych měl hledat nějakou cestu (jak věci napravit), tak bych zmínil citát Tomáše Bati, který řekl, že neexistuje žádná hospodářská krize ani politická krize. Existuje pouze krize morální a mravní. Myslím si, že toto je ten klíč, že pokud bychom chtěli něco zlepšovat, tak bych začal tady od toho,“ míní Pavel Štěpán.

„Přidal bych k tomu ještě to, že pokud každý uděláme nějaký drobný čin, tak se to potom v tom celku naskládá. Pokud to budeme vše sledovat jen takto zpovzdálí a nepůjdeme ani na tu morální a mravní stránku, tak očekávat, že nás z toho někdo vyvede, tak to si myslím, že ne. Takhle to nefunguje,“ říká k vývoji dnešní společnosti Pavel Štěpán bývalý policista a aktivní občan.