Zdenka Danková

5. 2. 2023

Volit se bude jen v jeden den. Volby čekají i další novinky

ČR: Balíček změn, který 1. února schválila vláda, obsahuje novinky ohledně voleb: volby se budou konat pouze v jeden den místo ve dva; o voličský průkaz můžete zažádat na kterémkoli obecním úřadě anebo možnost stanovit pevný termín konání komunálních, krajských a senátních voleb.

Ministerstvo vnitra konstatuje, že „Česká republika je v Evropské unii posledním státem se dvěma volebními dny“.

Volební místnosti by tak byly otevřeny o hodinu déle, než je aktuální doba pro hlasování při dvoudenních volbách.

Další, pro voliče významnou, změnou je zrušení místní příslušnosti pro výdej voličských průkazů. Nově tak bude možné žádat na kterémkoli obecním nebo zastupitelském úřadě. Umožní to vytvoření informačního systému správy voleb, díky kterému půjde i elektronicky sbírat podpisy na petici pro podporu kandidatury nebo podávat kandidátní listiny, vysvětluje Klára Dlubalová z odboru tisku.

„V programovém prohlášení jsme voličům slíbili modernizaci správy voleb a snazší získávání voličských průkazů. Tímto svůj slib plníme,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Korespondenční volby

Z programového prohlášení už chybí pouze zavést korespondenční hlasování pro Čechy v zahraničí.

„Prezidentské volby, které právě skončily, nám znovu ukázaly, jak by korespondenční volba krajanům ulehčila život. Budu se snažit znovu otevřít diskusi o návrhu, který už dávno leží v Poslanecké sněmovně a ke kterému jsme se kvůli obstrukcím opozice nedostali,“ dodal ministr Rakušan.

Je známo, že v USA korespondenční volbu protlačují hlavně demokraté, republikáni nejsou příliš pro tuto možnost – korespondenční volba se tam používá, ale projevuje se i nedůvěra vůči ní, protože při korespondenční volbě se objevily i podvody.

Doposud používaný způsob voleb v ČR je fungující a osvědčil se jako spolehlivý. Nyní chce vláda tento způsob voleb nahradit.

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně sněmovny, na svém Twitteru poznamenala: „To, že populistům nehraje korespondenční volba do karet a bojí se vlastních občanů, nás opravdu nezastaví.“

Uživatel Roman Lenk k tomu tweetnul: „Všem ´Okomančům z SPD, ANO, KSČM, Triko´ a dalším, je nadmíru jasné, že korespondenční volba znamená statisíce demokratických hlasů. Tzn proti nim. Proto se toho bojí jak čert kříže. Nepřiznají to, tak jako remcají něco o zneužívání hlasů…“

Ondřej Neff namítá: „Korespondenční volba zlikviduje důvěryhodnost voleb a otevře dveře nekonečným sporům. To teprve budou příkopy!“

Pekarová Adamová sdělila pro seznamzpravy.cz: „Korespondenční volba bude, i kdybychom měli ve Sněmovně spát.“

Vymezení senátních volebních obvodů

Mezi další novinky v oblasti voleb patří například stálejší vymezení senátních volebních obvodů. K jejich změně by nyní mohlo dojít maximálně jednou za 12 let z důvodu zachování přibližně shodného počtu voličů na jeden senátorský mandát, informuje Ministerstvo vnitra a dodává:

Návrh zákona také stanovuje pevný termín voleb do zastupitelstev obcí, krajů a do Senátu v prvním celém říjnovém týdnu. Změnou projdou i hlasovací lístky pro volby prezidenta republiky a do Senátu, kdy současnou sadu lístků nahradí pouze jeden lístek se seznamem kandidátů.

Změny by měly platit od 1. ledna 2026. S rychlejší účinností se počítá v případě další novinky, kterou je navrhované zrušení odvodu pojistného z odměn členů okrskových volebních komisí. To by mohlo platit již pro volby do zastupitelstev krajů v příštím roce.

Ministerstvo vnitra se také nad rámec zákona o správě voleb zabývá možnou úpravou legislativy v souvislosti s proběhlými prezidentskými volbami. V reakci na aplikační praxi a stanoviska Nejvyššího správního soudu je ministerstvo připravené předložit návrh změny zákona o volbě prezidenta republiky, jak mu ostatně uložila vláda.

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.