Zdenka Danková

7. 2. 2023

Nově zvolený prezident Petr Pavel má složit prezidentský slib 9. března 2023 ve Vladislavském sále Pražského hradu do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Ovšem pracovat začal již před svou inaugurací a jak řekl: „Není čas ztrácet čas. První týden jsem věnoval neformálním rozhovorům a setkávání s lidmi, se kterými budu oficiálně jednat po inauguraci. Cílem není být aktivistickým prezidentem, ale aktivním a být připraven pustit se do práce od prvního dne,“ avizoval.

Média shodně hovoří, že Pavel chystá očištění Hradu od blízkých spolupracovníků dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana i výměnu kancléře. Podle CNN Prima je údajně situace na Hradě horší, než čekal, a není vyloučeno, že by na dosluhující tým Zemanovy ochranky mohla padnout i trestní oznámení. (zdroj)

„Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš a šéf sekretariátu Jaroslav Hlinovský dali výpověď, píše Deník N. Hlinovský svůj krok potvrdil redakci iDNES.cz (zdroj). Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve čtvrtek večer hovořil se svou nástupkyní Markétou Řehákovou. Jan Novák nabídne rezignaci na post šéfa administrativy KPR.

Podle Radiožurnálu jsou v novém obsazení hradního personálu zatím známa dvě jména: Jana Vohralíková jako kancléřka a Markéta Řeháková jako prezidentova mluvčí.

Ke schůzce s prezidentem Zemanem vyjádřil Pavel připravenost kdykoliv, a protože Miloš Zeman jako dosluhující hlava státu jej ke schůzce nevyzval, požádal jej Pavel o schůzku sám. Společný termín domluvili na pondělí 13. února v Lánech.

Petr Pavel napsal 3. února na svém twitterovém účtu: „Požádám ho o maximální otevřenost při předání funkce a budu se těšit na sdílení břímě prezidentského údělu, o které se prezident Zeman chce podělit.“

Již 31. ledna 2023 došlo ke schůzce s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Petr Pavel kvituje, že spolu na schůzce kromě bezpečnostní situace v České republice probrali například nový zákon o integraci Ukrajinců, který už by měl podepisovat Pavel jako nový prezident. „Bavili jsme se také o podpoře opomíjených regionů a důležitosti vzdělávání,“ píše Pavel a děkuje ministrovi „za věcné jednání“.

Ke kritice na svůj telefonát s tchajwanskou prezidentkou napsal Pavel na svém twitterovém účtu:

„Rozumím, že Čína má k mému hovoru s Tchaj-wanem výhrady. My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné. Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.