Zdenka Danková

9. 2. 2023

Hasičský záchranný sbor ČR informuje a představuje na Twitteru, jaké jsou záběry z dronu a z noci. Ukazuje podmínky na místě, kde zasahuje v Turecku postiženém katastrofou.

„Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat. Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité – např. pro blízké – je i vyprošťování zemřelých, pokud jsou během prací objeveni.“

„Pro potřeby kolegů jsme vytvořili malou skupinu z kynologa, velitele a štěrbinové kamery. Skupina označila 2 místa s předpokládaným výskytem živých osob. Vyproštění potrvá 10–⁠20 hod., postará se o něj USAR z Alžíru. Český tým stále pracuje na dvojici 6podlažních bytových domů.“

Uživatelé sociálních sítí zasílají dotazy, jak psovodi chrání tlapky psům, zda jim nasadí botičky nebo i jinak? „Mluvili jste o tom v Bejrútu a nad tím člověk běžně vůbec neuvažuje, že je to tak zapotřebí,“ dodávají k otázce.

Jakub Kozák z HZS odpovídá: „Je to na rozhodnutí psovoda dle vyhodnocení situace, ale ta možnost tady je – v Bejrútu ochranu měli, bylo tam velké množství rozsypaného skla.“

Martin Kavka @hasici_cr odpovídá: „Jak mi říkal jeden psovod… ´pro toho psa jsou ty botičky jako kdybys ty šel 20 km po písečné pláži v dřevákách´.”

(Zdroj: https://twitter.com/hasici_cr/status/1623401515938377729)

Z ČR míří finanční a materiální pomoc zemětřesením zasaženému Turecku a Sýrii. Organizace Člověk v tísni se zaměřuje zejména na pomoc Sýrii

Společnost Tesco Česká republika se zapojila do finanční a materiální pomoci Turecku a Sýrii, přes organizaci Člověk v tísni v České republice posílá finanční dar v hodnotě 1 350 000 korun na podporu nepostradatelných prací přímo v místě přírodní katastrofy.

Stejnou částku přes místní neziskové organizace daruje také Tesco na Slovensku a v Maďarsku. Skupina Tesco přes organizaci Červený kříž posílá na pomoc 2 700 000 korun. K finančním darům společnost přidá i zimní oblečení značky F&F v hodnotě téměř 600 000 korun.

„Stejně jako tomu bylo v případě tornáda na jižní Moravě před dvěma lety nebo vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, rozhodli jsme se k okamžité pomoci, abychom pomohli zmírnit dopady této živelní katastrofy,“ říká Katarína Navrátilová, generální ředitelka Tesco pro Českou republiku.

„Situace na místě je katastrofální. Naši práci soustředíme především do oblastí v Sýrii, kde jsou kapacity a schopnosti místních úřadů výrazně menší než v Turecku. V Turecku koordinujeme s místními úřady a připravujeme pomoc ve městě Antakiya, které patří k nejvíc postiženým. Vážíme si rychlé finanční podpory společnosti Tesco, která nám umožňuje pomoci těm, kteří byli touto přírodní katastrofou zasaženi,“ doplňuje Tomáš Kocián, regionální ředitel Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu a Afghánistánu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.