Hasičský záchranný sbor ČR informuje a představuje na Twitteru, jaké jsou záběry z dronu a z noci. Ukazuje podmínky na místě, kde zasahuje v Turecku postiženém katastrofou.

„Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat. Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité – např. pro blízké – je i vyprošťování zemřelých, pokud jsou během prací objeveni.“

„Pro potřeby kolegů jsme vytvořili malou skupinu z kynologa, velitele a štěrbinové kamery. Skupina označila 2 místa s předpokládaným výskytem živých osob. Vyproštění potrvá 10–⁠20 hod., postará se o něj USAR z Alžíru. Český tým stále pracuje na dvojici 6podlažních bytových domů.“

Uživatelé sociálních sítí zasílají dotazy, jak psovodi chrání tlapky psům, zda jim nasadí botičky nebo i jinak? „Mluvili jste o tom v Bejrútu a nad tím člověk běžně vůbec neuvažuje, že je to tak zapotřebí,“ dodávají k otázce.

Jakub Kozák z HZS odpovídá: „Je to na rozhodnutí psovoda dle vyhodnocení situace, ale ta možnost tady je – v Bejrútu ochranu měli, bylo tam velké množství rozsypaného skla.“

Martin Kavka @hasici_cr odpovídá: „Jak mi říkal jeden psovod… ´pro toho psa jsou ty botičky jako kdybys ty šel 20 km po písečné pláži v dřevákách´.”

(Zdroj: https://twitter.com/hasici_cr/status/1623401515938377729)

Z ČR míří finanční a materiální pomoc zemětřesením zasaženému Turecku a Sýrii. Organizace Člověk v tísni se zaměřuje zejména na pomoc Sýrii

Společnost Tesco Česká republika se zapojila do finanční a materiální pomoci Turecku a Sýrii, přes organizaci Člověk v tísni v České republice posílá finanční dar v hodnotě 1 350 000 korun na podporu nepostradatelných prací přímo v místě přírodní katastrofy.

Stejnou částku přes místní neziskové organizace daruje také Tesco na Slovensku a v Maďarsku. Skupina Tesco přes organizaci Červený kříž posílá na pomoc 2 700 000 korun. K finančním darům společnost přidá i zimní oblečení značky F&F v hodnotě téměř 600 000 korun.

„Stejně jako tomu bylo v případě tornáda na jižní Moravě před dvěma lety nebo vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, rozhodli jsme se k okamžité pomoci, abychom pomohli zmírnit dopady této živelní katastrofy,“ říká Katarína Navrátilová, generální ředitelka Tesco pro Českou republiku.

„Situace na místě je katastrofální. Naši práci soustředíme především do oblastí v Sýrii, kde jsou kapacity a schopnosti místních úřadů výrazně menší než v Turecku. V Turecku koordinujeme s místními úřady a připravujeme pomoc ve městě Antakiya, které patří k nejvíc postiženým. Vážíme si rychlé finanční podpory společnosti Tesco, která nám umožňuje pomoci těm, kteří byli touto přírodní katastrofou zasaženi,“ doplňuje Tomáš Kocián, regionální ředitel Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu a Afghánistánu.