Jack Phillips

13. 2. 2023

Americká armáda sestřelila v neděli 12. února další neidentifikovaný objekt. Tentokrát nad Huronským jezerem, jak uvedl republikánský kongresman z Michiganu. Objekt měl dle něj „oktagonální tvar“.

„Byl jsem dnes v kontaktu s ministerstvem obrany ohledně operací v oblasti Velkých jezer,“ napsal na Twitteru kolem 15:30 washingtonského času republikán Jack Bergman. „Americká armáda vyřadila z provozu další ‚objekt‘ nad Huronským jezerem. Oceňuji rozhodnou akci našich stíhacích pilotů.“

Bergman 12. února pro Fox News uvedl, že objekt měl „oktagonální tvar“ a byl sestřelen stíhačkou F-16 ve výšce 20 000 stop (cca 12 km). Tuto informaci uvedl s odvoláním na představitele Pentagonu.

Dodal, že úřady pracují na vyzvednutí trosek a uvedl, že „nedošlo k žádným škodám na lidských životech ani majetku“.

Pentagon později potvrdil, že letoun F-16 vypálil k sestřelení objektu raketu vzduch-vzduch krátkého doletu AIM-9x.

Demokratická kongresmanka Elissa Slotkinová (také za Michigan), bývalá důstojnice CIA, na svém Twitteru napsala, že „všechny nás zajímá, co přesně tento objekt byl a jaký měl účel“.

Federální úřad pro letectví deníku The Epoch Times potvrdil, že uzavřel „část vzdušného prostoru nad Huronským jezerem, aby podpořil aktivity ministerstva obrany“.

Jednalo se tak o čtvrtý létající objekt, který byl v posledních dnech sestřelen nad severoamerickým vzdušným prostorem, a to přibližně týden od prvního sestřelení, kdy americký letoun F-22 poslal k moři u pobřeží Jižní Karolíny podezřelý čínský špionážní balón.

Ve dnech 10. a 11. února sestřelily americké letouny neidentifikované létající objekty nad Aljaškou a severní Kanadou. Úředníci o nich zatím poskytli jen velmi málo podrobností.

Kanadští vyšetřovatelé nyní pátrají po troskách objektu sestřeleného americkým stíhacím letounem nad územím Yukonu, sdělil 12. února kanadský premiér Justin Trudeau. Lídr senátní většiny demokratů Chuck Schumer s odvoláním na poradce Bílého domu Jakea Sullivana uvedl, že úředníci se domnívají, že oba objekty byly rovněž balóny, i když menší než ten, který byl před týdnem sestřelen u pobřeží Jižní Karolíny.

Pentagon ve svém nedělním prohlášení naznačil, že šlo o objekt potenciálně sbírající signály, a že letěl v blízkosti citlivých míst ministerstva obrany. Sestřelen byl jednak kvůli podezření a také kvůli své letové hladině, která byla potenciálně nebezpečná pro komerční letový provoz. „Náš tým bude nyní pracovat na obnově objektu ve snaze zjistit více,“ dodalo.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.