Nově zvolený prezident Petr Pavel po svém zvolení vyzval dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana ke společnému setkání, Zeman dal souhlas na pondělí 13. února v Lánech, v Masarykově pracovně. Pavel ocenil, že se podařilo společnou schůzku dohodnout, a k výsledku setkání se vyjádřil, že věcně probrali výsledky přímé volby prezidenta, funkci hlavy státu, ale také výhrady k fungování Kanceláře prezidenta republiky (KPR).

„První setkání s prezidentem Zemanem bylo vstřícné a věcné. Pobavili jsme se o výsledku voleb, prezidentské realitě i bezpečnostních opatřeních na Hradě. Ocenil jsem součinnost při sdílení protokolů NKÚ i při přípravě inaugurace, kam přijal mé pozvání,“ ocenil na Twitteru budoucí prezident Petr Pavel.

Zhruba po hodinové schůzce Pavel novinářům sdělil, debata byla věcná a vstřícná, pozval Zemana na svou březnovou inauguraci, která je dohodnuta na 9. března. Rovněž tlumočil přání své manželky uskutečnit schůzku se současnou první dámou.

Pavlův tým se dohodl, že upustí od dalších pozvání prezidentů okolních států na inauguraci, protože Petr Pavel plánuje scházet se s dalšími hlavami států záhy poté, co se ujme funkce.

Jak už zmínil dříve, požádal Pavel Zemana, aby do konce svého mandátu již nečinil zásadní rozhodnutí. Zeman to slíbil jako vstřícné gesto na rozloučenou.

Nastupující prezident konstatoval, že jisté odklady této schůzky způsobila nesprávná interpretace

toho, kdo by měl setkání iniciovat. O společné setkání nakonec požádal Pavel. Připravil si proto pár bodů, které chtěl probrat a výsledek nakonec uzavřel dnes tím, že „k žádným překvapením nedošlo“.