Katabella Roberts

14. 2. 2023

Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk obhajoval rozhodnutí své společnosti vymezit z užívání satelitní internetové služby Starlink vojenské účely Ukrajiny a sdělil, že společnost se aktivně nezapojí do eskalace probíhajícího rusko-ukrajinského konfliktu.

Musk reagoval na tweet bývalého astronauta NASA Scotta Kellyho, který jej 11. února vyzval, aby „obnovil plnou funkčnost“ satelitů Starlink, protože „Ukrajina zoufale potřebuje vaši trvalou podporu“.

„Obrana před genocidní invazí není útočnou schopností. Je to schopnost přežít. Budou ztraceny nevinné životy. Můžete pomoci. Děkuji vám,“ pokračuje Kellyho tweet.

Musk odpověděl, že satelitní komunikační síť Starlink stále hraje klíčovou roli při zajišťování komunikace na Ukrajině, ale neměla by být využívána k eskalaci, která by mohla vést ke světové válce.

„Jste dost chytrý na to, abyste nehltal mediální a jiné propagandistické ovlivňování,“ odpověděl Musk. „Starlink je komunikační páteří Ukrajiny, zejména na frontových liniích, kde bylo zničeno téměř veškeré ostatní internetové připojení. Ale neumožníme eskalaci konfliktu, která by mohla vést ke 3. světové válce.“

Výměna názorů navazuje na sdělení prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellové z 9. února, která uvedla, že společnost podnikla kroky, které neumožňují ukrajinské armádě používat Starlink k ovládání dronů v regionu.

Shotwellová během konference ve Washingtonu řekla, že satelitní internetová služba Starlink společnosti „nikdy nebyla určena k vojenským účelům, ale že „Ukrajinci ji využili způsobem, který byl bezděčný a nebyl součástí žádné dohody“.

Shotwellová se odvolávala na zprávy, že ukrajinská armáda využívala službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů, a poznamenala, že dohoda Ukrajiny se společností SpaceX byla určena k humanitárním účelům, jako je poskytování širokopásmového internetu civilistům i nemocnicím a bankám poté, co ruská vojska zničila velkou část telekomunikační infrastruktury v zemi.

„Jsou věci, které můžeme udělat, abychom omezili jejich schopnost to udělat,“ řekla s odkazem na zprávy. „Jsou věci, které můžeme udělat a které jsme udělali.“

„Víme, že je armáda používá pro komunikaci, a to je v pořádku,“ dodala Shotwellová. „Ale naším záměrem nikdy nebylo, aby se používaly k útočným účelům.“

Ukrajina se pustila do společnosti SpaceX

Po prohlášení Shotwellové napsal Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, na Twitteru, že SpaceX, stejně jako další společnosti, se musí rozhodnout, zda je „na straně [Ukrajiny] a práva na svobodu“, nebo na straně „[Ruska] a jeho ‚práva‘ zabíjet a zabírat území“.

„SpaceX (Starlink) a paní Shotwellová by si měly vybrat konkrétní možnost,“ dodal Podolyak.

Muskova společnost SpaceX poskytuje Ukrajině internet zdarma prostřednictvím satelitní internetové služby Starlink od prvních dnů invaze, ale zdůrazňuje, že je určena pouze pro mírové účely.

Navzdory sdělení Shotwellové někteří ukrajinští vojáci sdělili deníku The Washington Post, že služba funguje pro komunikaci v první linii do značné míry normálně, i když se objevily zprávy o problémech s terminály připojenými k úderným dronům.

„Zatím jsme díkybohu neměli žádné problémy,“ řekl deníku poručík Oleksandr Matvijenko, velitel průzkumné jednotky dronů působící v okolí Bachmutu.

Deník Epoch Times se obrátil na společnost SpaceX s žádostí o komentář.

Překlad původní zprávy: J.. S.

Související témata

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.