Praha – Pedagogická fakulta v Brně již stáhla kvůli sexuální aféře jednoho kantora z výuky, s dalšími dvěma se dohodla na skončení pracovního poměru. Incidenty spojené s nevhodným chováním však začala řešit i například pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze či Univerzita Palackého v Olomouci.

„Je velmi zneklidňující sledovat množství případů sexuálního obtěžování a dalšího nevhodného chování na vysokých školách, které se nyní v mediálním prostoru objevuje. Na druhou stranu vnímám výraznou změnu k lepšímu v tom, že případy jsou už komunikovány a řešeny, místo toho, aby byly odsouvány a umlčovány. Věřím, že se tak děje i díky dobře odváděné práci poradenských center a vysokoškolských ombudsmanů, na jejichž fungování ministerstvo přispívá,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

Podle proděkanky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého Petry Šobáňové se případy často zaseknou na zákoníku práce či u starších nebo promlčených případů. Poškození se totiž například ozvou až uzavřou ročník. „Vše se obtížně prokazuje, studenti se oprávněně obávají sekundární viktimizace,“ uvedla pro Seznam Zprávy.

„V takto citlivých věcech je přitom iluzorní představa, že oběť, pro kterou je projevem osobní statečnosti danou věc už jen nahlásit, si půjde v případném sporu mezi univerzitou a zaměstnancem stoupnout před soud, kde bude vypovídat o detailech příslušných incidentů,“ doplnil rizika takových soudních sporů právník a prorektor Masarykovy univerzity Radim Polčák.

Ke konci týdne se má v Praze konat shromáždění ke 30. výročí založení České konference rektorů.