Michal Cabejšek

14. 2. 2023

Praha – Premiér Petr Fiala na návštěvě ministerstva kultury hovořil s ministrem Martinem Baxou (ODS) zejména o plnění programového prohlášení v oblasti kultury a zdrojích financování. Premiér s ministrem kultury také řešil velké investiční akce, které resort připravuje, jako například Památník Ticha Bubny nebo Památník holocaustu Romů a Sintů.

„V posledních letech stejně jako celá společnost čelila i kulturní obec nepříznivým okolnostem, ať už šlo o covidové restrikce, které na ni tvrdě dopadly, či o energetickou krizi a zdražování. Nebylo to snadné, ale podařilo se to zvládnout. Objem financí, které byly na kulturu vynaloženy, v loňském roce ani v době napjatého státního rozpočtu nepoklesl,“ uvedl Fiala.

Pro letošní rok je rozpočet ministerstva kultury, které je zodpovědné za podporu kultury a kulturních aktivit, historicky nejvyšší. Celkově jde o 18,498 miliardy korun, včetně výdajů dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. V roce 2022 to bylo 15,23 miliard korun. Jde tedy o navýšení o více než 21 procent.

Podle premiéra resort kultury pod vedením Martina Baxy úspěšně zvládlo legislativní výzvy, kterým čelilo.„Před příchodem pana ministra do úřadu dokonce ČR hrozily pokuty za neschválení některých norem, ale tyto resty se novému vedení ministerstva podařilo rychle dotáhnout do konce,“ zmínil premiér.

Úřadu se pod vedením Baxy podle něj podařilo zvrátit hrozbu sankcí v řádech desítek milionů korun, když předchozí vláda neprosadila transpozici evropských směrnic. Šlo zejména o směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, které reagují na prudce se měnící komunikační technologie.

Premiér rovněž pochválil rezort za předlohu novely, která má do volby členů rad České televize a Českého rozhlasu zapojit Senát, a posílit tak jejich nezávislost. Novelu nyní projednává Poslanecká sněmovna.

V neposlední řadě ministr kultury seznámil premiéra s velkými investičními akcemi, které resort kultury chystá pro následující období. Jde zejména o paměťové instituce Památník Ticha Bubny a Lety u Písku – Památník holocaustu Romů a Sintů.

„V obou případech to jsou místa temných okamžiků naší historie a považuji za důležité, aby se z nich stala důstojná místa připomínky tisíců obětí zrůdného nacistického režimu. Připomínání důležitých historických milníků je jednou z priorit naší vlády,“ uzavřel premiér Petr Fiala

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.