Praha – Premiér Petr Fiala na návštěvě ministerstva kultury hovořil s ministrem Martinem Baxou (ODS) zejména o plnění programového prohlášení v oblasti kultury a zdrojích financování. Premiér s ministrem kultury také řešil velké investiční akce, které resort připravuje, jako například Památník Ticha Bubny nebo Památník holocaustu Romů a Sintů.

„V posledních letech stejně jako celá společnost čelila i kulturní obec nepříznivým okolnostem, ať už šlo o covidové restrikce, které na ni tvrdě dopadly, či o energetickou krizi a zdražování. Nebylo to snadné, ale podařilo se to zvládnout. Objem financí, které byly na kulturu vynaloženy, v loňském roce ani v době napjatého státního rozpočtu nepoklesl,“ uvedl Fiala.

Pro letošní rok je rozpočet ministerstva kultury, které je zodpovědné za podporu kultury a kulturních aktivit, historicky nejvyšší. Celkově jde o 18,498 miliardy korun, včetně výdajů dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. V roce 2022 to bylo 15,23 miliard korun. Jde tedy o navýšení o více než 21 procent.

Podle premiéra resort kultury pod vedením Martina Baxy úspěšně zvládlo legislativní výzvy, kterým čelilo.„Před příchodem pana ministra do úřadu dokonce ČR hrozily pokuty za neschválení některých norem, ale tyto resty se novému vedení ministerstva podařilo rychle dotáhnout do konce,“ zmínil premiér.

Úřadu se pod vedením Baxy podle něj podařilo zvrátit hrozbu sankcí v řádech desítek milionů korun, když předchozí vláda neprosadila transpozici evropských směrnic. Šlo zejména o směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, které reagují na prudce se měnící komunikační technologie.

Premiér rovněž pochválil rezort za předlohu novely, která má do volby členů rad České televize a Českého rozhlasu zapojit Senát, a posílit tak jejich nezávislost. Novelu nyní projednává Poslanecká sněmovna.

V neposlední řadě ministr kultury seznámil premiéra s velkými investičními akcemi, které resort kultury chystá pro následující období. Jde zejména o paměťové instituce Památník Ticha Bubny a Lety u Písku – Památník holocaustu Romů a Sintů.

„V obou případech to jsou místa temných okamžiků naší historie a považuji za důležité, aby se z nich stala důstojná místa připomínky tisíců obětí zrůdného nacistického režimu. Připomínání důležitých historických milníků je jednou z priorit naší vlády,“ uzavřel premiér Petr Fiala