Ať už jste rozhodli rekonstruovat svépomocí nebo jste stavební firma či živnostník, je samozřejmé, že veškeré stavební vybavení a nářadí prostě ve svém inventáři nemáte. Pokud je jej potřeba, bude nutné si jej buďto zakoupit nebo vypůjčit. Podle čeho byste se měli rozhodnout?

Rozdíl mezi pořizovací cenou a cenou vypůjčení

Velmi důležitým aspektem je při tomto rozhodování pořizovací cena a cena za pronájem daného nářadí nebo zařízení. Ve většině případů zaplatíte v kvalitních půjčovnách za zapůjčení stavebního zařízení či nářadí zlomek pořizovací ceny. Vhodné je se tak zamyslet, jak často budete asi dané nářadí nebo stavební vybavení potřebovat a teprve pak se rozhodnout, jakým způsobem si jej obstaráte.

Máte dostatečné prostory na uskladnění?

Nákup některého stavebního zařízení sice můžete považovat za investici do budoucna, je však nutné počítat i s vhodnými skladovacími prostory. Nejenže zařízení ochrání před nenechavci, ale poskytne jim i ochranu proti nepříznivým vlivům počasí, pokud nebude zrovna využíváno. Tuto otázku byste si měli promyslet především u velké stavební techniky nebo běžného lešení.

Právě klasické lešení je totiž poměrně špatně skladovatelné a nechat jej složené na zemi na volném prostranství se nemusí vyplatit. Pořizovací cena se samozřejmě značně liší dle zpracování lešení, ale především podle jeho velikosti. Klasické lešení, které znáte z mnoha staveb pak ustupuje jeho modernějším, bezpečnějším a praktičtějším variantám. Oblíbenou volbou jsou stále častěji pojízdná hliníková lešení, která si můžete zapůjčit jen v opravdu kvalitních půjčovnách stavebního vybavení. Zkuste se podívat třeba na nabídku společnosti Boels, kde jistě najdete lešení. Jež splní všechny vaše nároky.

V oblasti uskladnění nářadí a jiného stavebního vybavení vám pak mohou kvalitní půjčovny nářadí také vypomoci, protože zpravidla nabízejí i různé kontejnery. K těm si pak můžete zvolit nejen odpovídající vybavení, ale především i zabezpečení ve formě bezpečnostního zámku.

Nezapomeňte na náklady na údržbu

Některé stavební stroje a nářadí mají sice minimální náklady na údržbu u jiných se však tyto částky mohou vyšplhat na desetitisíce korun ročně. V případě vážnější závad mohou být částky ještě vyšší. Tyto náklady samozřejmě s vlastnictvím, přecházejí na vás a mohou tak vzniknout nepříjemné komplikace, a to nejen s ohledem na finance, ale i nedodržení harmonogramu prací. Než bude stroj či jiné zařízení opravené pravděpodobně se budete muset poohlédnout po náhradě, což znovu zatíží váš rozpočet a může vás to stát mnoho času.

Osvědčená půjčovna stavebních strojů se vždy postará, aby zapůjčená zařízení fungovala a veškeré náklady přebírají na sebe. Navíc vám v případě poruchy poskytnou náhradní vybavení, aby vaše práce nestála.