Vláda udělila souhlas s mimořádným opatřením, kterým Ministerstvo zdravotnictví stanoví úhrady dalších mimořádně dodaných antibiotik, a to od 1. března 2023. Vydáním mimořádného opatření Ministerstvo zdravotnictví stanoví od 1. března 2023 na 12 měsíců úhradu mimořádné dodávky léčivého přípravku registrovaného v Portugalsku. Díky tomu k bude k dispozici dalších 25 tisíc balení antibiotik s obsahem amoxicilinu a kyseliny klavulánové, sdělil tiskový odbor MZ.
„Tyto léky budou pacientům plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Toto můžeme udělat jen díky novele zákona o léčivech, účinné od 1. prosince (2022), kterou na náš návrh Parlament schválil v minulém roce. Díky mimořádným a urychleným dodávkám jsme schopni lépe čelit problematické situaci týkající se dostupnosti antibiotik. Situace v České republice se i díky tomu postupně stabilizuje,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„Spotřeba antibiotik je letos enormní. Antibiotických tablet se meziročně spotřebovalo téměř o 50 procent víc, suspenzí dokonce téměř o 140 procent. To spolu s problémy ve výrobě a dodavatelských řetězcích vedlo k výpadkům po celé EU. Od počátku děláme vše pro to, aby léky byly,“ tweetnul ministr zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví pracuje i na dlouhodobém koncepčním řešení. Do konce února půjde do meziresortního připomínkového řízení další novela zákona o léčivech, která by měla zmírnit dopady výpadků na dostupnost léčiv pro pacienty v ČR. Novela má mj. za cíl stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit, po oznámení výpadku, pro české pacienty dodávky odpovídající spotřebě na 1–2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku, doplnil tiskový odbor a dodává:
Nad rámec legislativy také Ministerstvo zdravotnictví plánuje vytvořit stálý tým, který se bude zabývat monitoringem dodávek ve vztahu k aktuálním i předpokládaným spotřebám a jednáním s výrobci tak, aby bylo možné v maximální míře předcházet výpadkům, případně zmírnit dopady nedostupnosti léčiv na pacienty.
Ministr Vlastimil Válek uvedl na svém Twitteru: „Spolu s náměstkem Jakubem Dvořáčkem a jeho pracovní skupinou děláme vše pro to, aby léky byly. S výrobci, distributory a dalšími jednáme prakticky denně. Poděkování za zvládnutí situace patří i lékařům a lékárníkům. Ti často pomáhají pacientům s hledáním účinné alternativy.“