Louise Chambers

22. 2. 2023

Čtyřicetiletý Chris Hayward žije v anglickém Hampshire a o fotografování se zajímá posledních 15 let. V květnu 2021 navštívil s rodinou Cornwall a koupil si levný fotoaparát z druhé ruky, aby mohl cestu zaznamenat. Obdivuhodné venkovské domky se rychle staly jeho oblíbeným tématem a Cotswolds jeho oblíbenou lokalitou.

„Byl jsem na tom závislý,“ řekl Chris deníku The Epoch Times. „Každý v dětství čte knížky a vidí ty pohádkové chaloupky s doškovými střechami… pro mě je to prostě tak okouzlující a malebné. Vrátí vás to o dvě stě, tři sta let zpátky, kdy po silnicích jezdili koně a povozy, nebyla auta, bylo méně lidí a na světě bylo méně problémů.“

Chris sdílí své práce na Instagramu a začal prodávat tištěné snímky prostřednictvím svých webových stránek. Doufá, že uprostřed chaosu globálních událostí a trudnomyslných novinových titulků dávají jeho fotografie lidem možnost „interpretovat svět, kde je všechno klidné a hezké, třeba jen na pět minut; alespoň tak získají pocit, že na světě není všechno špatné“.

Než se Chris vydá na cestu, shromáždí si o vybrané lokalitě co nejvíce informací. Svá oblíbená fotografická místa již navštívil vícekrát, ale rád se na ně vrací, aby zachytil pohledy a úhly, které mu dosud unikaly. Pak dané místo vyškrtne z mapy a vybere jiné.

Jeho oblíbeným ročním obdobím je podzim a Chris nejraději vyráží s fotoaparátem za úsvitu, než se objeví turisté. „Je to příjemné a klidné. Mohu zachytit scénu, pozemek a výhledy tak, jak mají být, prostě přirozeně,“ vysvětluje.

Někdy se Chris setká s majiteli stavení, která fotografuje. Mnozí z nich projevují o jeho práci zájem. Některé domy vlastní National Trust, národní organizace dohlížející na ochranu památek, kde si Chris vyřídil členství, aby se k nim mohl dostat. Některé památkové objekty dokonce vyhledávají jeho práce, aby je mohly sdílet na svých vlastních webových stránkách.

Chrisovu dosud nejoblíbenější budovu, soukromý dům v areálu Longleat Safari Park, bylo trochu obtížné najít. „Viděl jsem ji na Pinterestu. Bohužel neuváděli její polohu. Naštěstí se mi ji po spoustě práce a hledání podařilo najít… trvalo mi to tři měsíce, ale ten dům je asi můj nejoblíbenější.  Je prostě na samotě uprostřed lesa. Je tam takový klid. Naštěstí jsem ho zachytil, když z ní vycházel kouř. To tomu přidalo na efektu.“

Dnes Chris již vyměnil svůj starý fotoaparát za Sony Alpha 7 III s objektivem 24 až 105 mm, přidal dron pro letecké záběry a gimbal pro pořizování videí na telefon. Kromě fotografií natáčí i videa, aby měl divák pocit, že je po jeho boku.

„Mám rád, když mě lidé mohou sledovat a mají pocit, že jsou u toho,“ vysvětlil.

Chris na svém fotoaparátu používá manuální nastavení, aby zvládl nástup světla během proměnlivých hodin svítání a soumraku. Zprostředkovat pocit venkovského života může být podle něj „docela složité“, protože fotografie musí být teplá, barevná a působit útulně.

„Jakmile se změní světlo, musíte se přizpůsobit, ale zjistil jsem, že právě pomocí manuálního nastavení můžete získat takový jasnější obraz. To opravdu pomáhá s hloubkou a charakterem pohledů. K úpravám používám Lightroom, ale snažím se jich nepoužívat příliš mnoho, protože [lidé] chtějí na snímcích vidět autenticitu.

„Hodně komentářů, co dostávám z celého světa, zní: ,Prosím, můžete nám ukázat dům zevnitř?‘ Jenže on bohužel není můj. Mohlo by to vypadat trochu divně, kdybych začal klepat a ptát se, jestli můžu dovnitř!“

Chris je přes den projektantem u výrobce zdravotnických přístrojů, ale sní o tom, že se fotografování stane jeho profesí na plný úvazek. „Rád bych procestoval celý svět a fotil pro firmy, které chtějí předvést své destinace, vesnice, města. To je to, co bych rád dělal,“ říká.

Další Chrisovy práce:

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.