Paní Eva Pavlová (58) je profesionální vojačkou a také mediátorkou. Se současným manželem Petrem Pavlem se poznali během 80. let min. století, kdy oba pracovali v Čsl. armádě, a poté se stala jeho druhou manželkou. Zkušenosti s reprezentací v zahraničí získala během tří let, kdy její manžel vykonával roli druhého nejvýše postaveného muže v NATO.

Nedávno se na Hradě setkala se současnou první dámou, Ivanou Zemanovou. Obě dámy si vyměnily květiny a usedly společně ke stolečku. Na Twitterovém účtě Jiřího Ovčáčka se ke schůzce obou dam objevily fotografie a komentář mluvčího:

„Byla to velice příjemná schůzka. Paní Pavlová je milá, příjemná a zdvořilá,” uvedla paní Zemanová a dodala, že hovořila s paní Pavlovou o pracovních zkušenostech a aktivitách za dobu prezidentského mandátu svého manžela.

Další komentáře ohledně obsahu schůzky už nebyly tak lichotivé, když komentátoři hodnotili, že schůzka musela být notně krátká, protože p. Ivana Zemanová celkem nemá co předávat, když „celé roky nic nedělala“.

Seznamzpravy.cz uvedl, že Pavlová již předeslala, že „chce být ve své nové roli aktivnější než byla její předchůdkyně“. V anketě Seznamu uvedla, že její „představy o vykonávání postu první dámy jsou jiné, než jak se úřadu v uplynulých deseti letech věnovala Ivana Zemanová“.

Alianci pro rodinu potěšilo, že „paní Pavlová v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, jak důležité je mladé lidi připravovat na jejich celoživotní role, mezi které patří i manželství a rodičovství. Vnímáme to jako jeden z nejdůležitějších způsobů, jak přispět ke zdravému a spokojenému rodinnému životu a tím i lepší společnosti. Paní Pavlové přejeme, aby se jí v těchto tématech dařilo otevírat veřejnou debatu i pozitivně konat“.

„Chtěla bych dělat nejen ty věci, které by se od role manželky prezidenta očekávaly, ale také ty, kterým bych se ráda věnovala sama za sebe,“ uvedla v seznampravy.cz. Dalším jejím cílem je zlepšení vztahů a postavení žen v naší společnosti – a kvůli vlastní osobní zkušenosti se chce zaměřit na pomoc samoživitelkám.

Svoji vizi pro první dámu shrnula v magazínu Přítomnost: „Měli bychom mnohem systematičtěji učit mládež, že lidé jsou za své konání odpovědní, že za své činy neseme určitou zodpovědnost. Člověk stráví v životě mnohem více času přípravou na zkoušky na řidičák, než aby se připravoval na důležitější celoživotní funkce, jako jsou manželství, rodičovství nebo občanství.“

„Chci zůstat sama sebou, nehrát roli, která mi není vlastní,“ dodala v rozhovoru pro Přítomnost.