Milan Kajínek

28. 2. 2023

Nedávný případ násilného zákroku dvojice strážníků obecní policie v Lipníku nad Bečvou, kteří kopali do muže ležícího na zádech na zemi, vyprovokoval nevládní organizaci k oslovení poslanecké sněmovny s žádostí o novelizaci Zákona o obecní policii, a zařazení povinného psychologického testu pro čekatele a strážníky městské policie. (pdf)

„Jeden ze strážníků dokonce stál těžkou služební obuví na hlavě ležícího muže, šlápnutím přitiskl muži hlavu stranou obličeje do země a povýšeně ho při tom ponižovali vulgarismy: „kundo“, „zmrde“, „pičo“, kundo-vole“, zkurvená pičo“ popisuje incident, který zachytila kamera (zdroj), ve svém apelu Spolek věřitelů a přátel práva.

„Problém je v tom, že se nejedná o jeden případ,“ sdělil deníku The Epoch Times podavatel petice pan Zbyněk Prousek. „Je třeba z řad současných strážníků co nejrychleji eliminovat osobnosti, které jsou pro práci strážníka nevhodné, ba až rizikové a následky jejich případné nezpůsobilosti pro stát drahé i dobrou pověst poškozující.“

„Když strážník někoho zatýká nebo zneškodňuje, má to být koncert profesionální práce. Má být dobře vyškolen, jak to má dělat na úrovni a podle pravidel,“ sdělil Epoch Times soukromý detektiv Zbyněk Prousek.

Policie pravidelně informuje o některých úspěšných a profesionálních zákrocích policistů v rámci Týdeníku policie. Ať už se jedná o zásah strážníků v pražském metru (další případ), vlakovém nádraží nebo v nemocnici.

Existují však také případy neprofesionálního jednání strážníků, na které se spolek v apelu na Poslaneckou sněmovnu odkazuje. Zahrnují například úmrtí mladíka na pouti na Příbramsku, za které je stíhán strážník městské policie. (zdroj) Dalším je případ strážníka, který podle zpráv v Plzni postřelil muže, který ho měl ohrožovat nožem. (zdroj)

Podle petentů je však třeba společnost „chránit před příčinami zneužívání veřejné moci“, a současně „posilovat víru lidí v principy právního státu“, k čemuž by mělo napomoci navrhované povinné zařazení psychologického testu strážníků.

Petenti dále upozorňují na případ v pražských Čakovicích, během něhož strážník městské policie zabil ženu, dítě a poté sám sebe (zdroj). Další zprávy hovoří o tom, že čtyřiadvacetiletý Tomáš tragicky zahynul v Březnici po zásahu hlídky městských strážníků (zdroj) nebo o incidentu, během něhož dal strážník v Českých Budějovicích ženě „pěstí“. (zdroj)

A nakonec ještě přidávají stěžovatelé incident, při němž strážník městské policie v Brně zlomil invalidní ženě ruku v rameni, protože si nechtěla nasadit roušku. (zdroj)

Peticí by se měl pravděpodobně zabývat Petiční výbor sněmovny. Deník Epoch Times požádal výbor o komentář.

Poslankyně Helena Válková, která je členkou petičního výboru odpověděla, že se jedná o „velmi aktuální téma“, kterým se sama dlouhodobě zabývá.

„Jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva jsme měla možnost se touto problematikou hlouběji zabývat a jistě je namístě zvážit, zda i legislativně neupravit některé předpoklady pro výkon této velmi viditelné profese – městského strážníka,“ míní Válková.

Související témata

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.