Redakce Epoch Times

1. 3. 2023

TÉMA: Diskuse a protiepidemických opatřeních

V pražském Klubu Lávka proběhlo odborné občanské fórum a křest knihy Česká cesta z covidu, které hodnotilo plynulé dva roky „od začátku doby covidové“. Setkání bylo přístupné široké veřejnosti. Deník The Epoch Times níže přenáší záznam průběhu celé konference.

Záznam z konference

Přímý přenos vysílá projekt Inovace republiky.

O konferenci

Vzhledem k událostem v posledních letech, stále nově objevujícím se důkazům, ověřeným datům a informacím chceme otevřít odbornou veřejnou diskuzi se zástupci z oblasti vědy, zdravotnictví a práva, která se bude zabývat reflexí uplynulých let. Přesně tři roky od zavádění prvních opatření v České republice se ohlídneme za pandemickým obdobím, budeme hledat poučení, vyhodnocovat data i různé osobní i společenské situace.

Čas postupně prověřuje fakta a odhaluje pravdu. Objevují se další informace, data i názory v řadách lékařů, právníků, statistiků, imunologů, psychologů a v dalších profesích, které se rozboru pandemické situace dlouhodobě věnují. České akademické prostředí spolupracuje s odborníky z mnoha dalších zemí, protože v rámci solidarity, kterou jsme během první vlny pocítili všichni, propojili kontakty a spojili své znalosti, aby pomohli s řešením krizové situace, vyhodnocováním dat, s nastavováním očkovací strategie a pohledem na další klíčové události. Z dezinformací se stává realita postupně akceptovaná i mainstreamovými médii. Přesto stále nedochází k reflexi ani smíření společnosti. Postupně tedy nastává čas, abychom se společně zamysleli nad průběhem krizové situace, která v historii naší země neměla obdoby.

„Všude se nadělala spousta řečí o tom, jak jednadvacáté století bude stoletím dat. Realita je však taková, že ani tři roky po začátku epidemie nemáme k dispozici relevantní otevřené datové sady, některé státy dokonce přestávají data publikovat, nevíme nic o účinnosti covidových vakcín, naopak ignorujeme obrovské množství podezření na nežádoucí účinky, které v datech máme. Epidemie byla velkým testem naší schopnosti reagovat racionálně na základě dat. Naprosto jsme v této zkoušce selhali,“ říká datový analytik Tomáš Fürst z Univerzity Palackého.

Jak probíhala komunikace vládních činitelů? Pracovali politici jen s ověřenými daty? Jakou roli hrály bezpečnostní složky státu? Jakým způsobem do krizové komunikace vstupoval politický marketing? Co se ukazuje jako oficiální vládní dezinformace? Jaké „dezinformace“ odborné veřejnosti se potvrzují jako pravdivé? Proč chybí svobodná diskuze ve vědě? V čem tkví příčiny rozdělené společnosti? Proč se za přešlapy a nepravdivé informace nikdo neomluvil? Jaká je trestně právní odpovědnost politiků za velké počty úmrtí? Proč chybí jakákoliv reflexe ze strany médií a politiků?

„Poučení z chyb, které se staly, nás může ochránit do budoucna. Nepoučíme-li se, bude další podobná krize stejně bolavá.“, soudí imunoložka Zuzana Krátká, členka SMIS (Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků) a dodává: „Odborníci, kteří situaci viděli jinak než vládní experti, a v mnohém měli pravdu, jsou však stále terčem dehonestačních útoků, a ti, co se mýlili, jen těžce připouštějí chyby. Proto bude léčba společnosti z pandemického traumatu velmi pomalá.“ 

V rámci odborné diskuze bude představena kniha, která předkládá několik střípků do mozaiky, která je vždy pestrá, nikdy černobílá, a každá část v ní má své neodmyslitelné místo. Je možné se z uplynulých „covidových“ let poučit, vzít si z nich „to dobré“, abychom nemuseli opakovat historii? „Krize v rychlém sledu střídá další krizi, takže je těžké se zorientovat či se zastavit, abychom z nadhledu hovořili o tom, co se skutečně stalo a děje. Některá dění a rozhodnutí nelze jen tak přeskočit a ignorovat, protože se jinak mohou stát trvalou jizvou na duši a společenském klimatu našeho národa,“ říká k organizaci Robin Čumpelík, který společně s odborníky vytvořil knihu Česká cesta z covidu.

V den výročí zavádění prvních opatření v České republice 1. března od 17 hodin proběhne na Novotného lávce v Praze první odborné občanské fórum, kde budeme diskutovat zkušenosti, ověřená data a vyhodnocovat dění, ke kterému se bohužel stále mlčí a reflexe z řad mediálního i politického prostředí stále chybí. Veřejné setkání je přístupné široké veřejnosti. Proběhne několik odborných panelů, diskuze s občany, představení a křest knihy „Česká cesta z covidu“.

PROGRAM ODBORNÉHO OBČANSKÉHO FÓRA

poznámka: živé vysílání Studia IR – poskytneme volný vysílací kód / klíč všem dalším médiím.

14:00 – 16:30 Živé vysílání rozhovorů s osobnostmi

17:00  Zahájení Odborného občanského fóra „Česká cesta z covidu“

17:10  Diskuzní panel: Krizová komunikace státu, primární péče a strategie léčby Jaký měl být správný postup?

18:10 Diskuzní panel: Očkovací strategie státu Jaké byly informace a následky? Jaký měl být správný průběh? Jaká je zodpovědnost?

19:10 Aktuální vývoj covidu-19: Jaká je studie posuzující vliv protilátek? Jaká je efektivita prodělaného onemocnění a očkování  vzhledem k hospitalizacím a úmrtím?

20:10 Představení a křest knihy Česká cesta z covidu: Jak probíhá reflexe v České republice? Jaká jsou aktuální data?

20:40 Aktuální otázky a závěry: Proč se mlčí k některým datům? Proč je vládní ticho? Jaké otázky je potřeba zodpovědět?

21:00  Neformální setkání a diskuze: Jaký průběh reflexe bychom měli požadovat?

Anotace ke knize Česká cesta z covidu

(Nakladatelství Jota)

Reflexe uplynulých dvou let zástupci vědy, zdravotnictví a práva

V posledních dvou letech jsme zažívali přelomové okamžiky v novodobé historii naší země. Pandemie covidu-19 se dotkla života každého z nás. Všechny události od jara 2020 až do současnosti nám nabídly možnost provést určitou společenskou inventuru – mnozí z nás měli šanci zpomalit, rozhlédnout se a zrevidovat, v jak kvalitních vztazích žijeme, jak objektivně fungují média, jak zralé je naše akademické prostředí, jak stabilní je náš průmysl, jaká je míra digitální připravenosti státu, jak fungují veřejné instituce, jak probíhá diskuze ve vědeckém prostředí, jak vyspělý je náš systém zdravotnictví a školství a mnoho dalšího. Zřejmě není v naší zemi nikdo, koho by se pandemie nedotkla. Pravděpodobně každý z nás reviduje zkušenost, kterou si prošel, a to svým vlastním způsobem. 

Oslovili jsme zástupce zástupce z oblasti vědy, zdravotnictví a práva, abychom jim poskytl prostor k vyjádření a k reflexi uplynulých let. Ohlížíme se za pandemickým obdobím, ale zároveň hledáme vzájemný průnik, poučení, vyhodnocujeme data, různé situace osobní i celospolečenské. Předkládáme několik střípků do mozaiky, která je vždy pestrá, nikdy černobílá, a každá část v ní má své neodmyslitelné místo.

Je možné se z uplynulých „covidových“ let poučit, vzít si z nich „to dobré“, abychom nemuseli opakovat historii? Pojďme se o to společně alespoň pokusit.

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Deník The Epoch Times je mediálním partnerem odborné konference.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.