Alexander Zhang

3. 3. 2023

Šéf britského Královského letectva (RAF) prohlásil, že je „nepřijatelné“, aby bývalí vojenští piloti byli najímáni k výcviku čínských ozbrojených sil. Ministerstvo obrany tyto lidi kontaktovalo, aby je přimělo k ukončení spolupráce, a zvažuje další kroky, jak této praxi předejít. Západní zpravodajské služby si mezi sebou předaly informace, aby před prací pro Peking varovaly i piloty ostatních spojeneckých států.

Britské ministerstvo obrany vydalo v říjnu 2022 zpravodajské varování poté, co se dozvědělo, že přibližně 30 bývalých pilotů rychlých proudových letadel a vrtulníků se nechalo nalákat, aby pomáhali při výcviku Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA). Peking nabízí těmto profesionálům lukrativní kompenzační balíčky ve výši přibližně 270 tisíc dolarů ročně.

Ve středečním rozhovoru pro australskou rozhlasovou a televizní společnost (ABC) na letecké výstavě v australském Avalonu velitel vzdušných sil RAF sir Mike Wigston řekl: „Rozhodli jsme se, že to zveřejníme velmi hlasitě a jasně, že je to nepřijatelné a že je to něco, na co jsme připraveni Čínu veřejně upozornit.“

sunak
Hlavní maršál letectva Mike Wigston (vlevo) s premiérem Rishi Sunakem během návštěvy RAF Coningsby v anglickém Linconshire 9. prosince 2022. (Joe Giddens – WPA Pool / Getty Images)

Od té doby podle něj „řada lidí“ nahlásila úřadům, že je čínský režim oslovil. Šéf RAF uvedl, že je „přesvědčen“, že Velká Británie tuto hrozbu „zlikvidovala v zárodku“.

Wigston dodal, že Británie informovala v této záležitosti další západní spojence, kteří se potýkali s podobnými problémy.

Nejvyšší představitel australských zpravodajských služeb Mike Burgess minulý týden uvedl, že bezpečnostní služby země již několik let sledují veterány ochotné prodat svůj vojenský výcvik a odborné znalosti zahraničním vládám.

Uvedl, že v některých případech bylo bývalým zasvěcencům zabráněno vycestovat do zahraničí, aby tam poskytli výcvik, ale dodal, že v jiných případech „právní nejasnosti bránily možnostem orgánů činných v trestním řízení, aby zasáhly“.

Mezery v zákonech

Britská média vloni informovala, že nábor do PLA probíhal prostřednictvím třetích stran.

K tehdejším odhalením se na Twitteru vyjádřila Alicia Kearnsová, konzervativní poslankyně, která předsedá výboru pro zahraniční záležitosti v Dolní sněmovně: „Znepokojující je, že britští piloti pomáhají urychlit vojenský rozvoj národa, který je na pokraji označení za hrozbu pro naši bezpečnost. Musíme zvážit nová, důrazná opatření, která by řešila tento druh kritických bezpečnostních mezer.“

Tobias Ellwood, předseda výboru pro obranu v Dolní sněmovně, uvedl na svém twitterovém profilu: „Neměli bychom být překvapeni drzostí Číny, která láká britské piloty, aby vyzvěděla naše taktiky. Ale měli bychom být překvapeni, že tomu nebrání nic podobného jako ,zákon o úředním tajemství‘ a absence vlastenectví dotyčných osob.“

Tajemník pro ozbrojené síly James Heappey z britského ministerstva obrany uvedl, že jedincům, kteří se výcviků v Číně účastnili, již bylo oznámeno, aby od takového jednání upustili.

„Hodláme do zákona zakotvit, že jakmile lidé dostanou toto varování, stane se pokračování v tomto výcviku trestným činem,“ řekl Heappey pro Sky News a dodal: „Čína je konkurent, který ohrožuje zájmy Spojeného království na mnoha místech světa. Není žádným tajemstvím, že se snaží získat přístup k našim tajemstvím, a nábor našich pilotů s cílem porozumět schopnostem našeho letectva nás a zpravodajskou část ministerstva obrany jednoznačně znepokojuje.“

Jeden z údajných zprostředkovatelů najímajících britské piloty jménem PLA však trval na tom, že piloti žádné utajované informace čínskému režimu nesdělili.

Společnost Test Flying Academy of South Africa, která se zabývá výcvikem pilotů a inženýrů ze zemí celého světa, uvedla, že je s ministerstvem obrany v kontaktu již „mnoho let“ a že si je „plně vědoma povahy činnosti společnosti“.

V článku byly použity informace agentur Reuters a PA.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.