Zdenka Danková

6. 3. 2023

V neděli 5. března 2023 se odehrál slavnostní nástup sil mise Multinational Force and Observers na Sinaji, na základně v Šarm aš-Šajchu. V pořadí 14. velitelem mise se stal generálmajor Pavel Kolář, jenž vystřídá ve funkci generálmajora Evana Williamse z Nového Zélandu.

Mise MFO je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody z roku 1981. Aktuálně čítá 1 164 vojáků, nejsilnější kontingenty mají USA, Kolumbie a Fidži. Česká armáda se do mise poprvé zapojila v roce 2009. Nyní zde působí necelé dvě desítky našich vojáků včetně letecké jednotky se strojem CASA C-295M, uvádí redakce acr.army.cz.

„Členové MFO, jste součástí světoznámé organizace, která už více než 40 let přispívá ke stabilitě tohoto regionu. Přijde den, kdy už této mise nebude zapotřebí, a v tento den budeme slavit. Než se tak stane, budeme společně pokračovat v plnění úkolů,“ řekl v projevu k nastoupeným vojákům generálmajor Pavel Kolář.

Kromě úlohy velitele a řízení mnohonárodní vojenské síly bude Kolář rovněž dohlížet na osm stovek místních a zahraničních civilních zaměstnanců MFO, uvádí ministerstvo obrany (MO) a dodává:

Požadavky na funkci byly vysoké: Kromě výrazných schopností v interpersonální oblasti a zkušeností z jednání na politicko-vojenské úrovni a v diplomatickém prostředí musel budoucí velitel prokázat zkušenosti z koaličních operací. Včetně těch, jež zahrnují praxi v protiteroristickém a protipovstaleckém působení.

Zleva: náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka, generálmajor Pavel Kolář a náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. (redakce acr.army.cz, ob) (nprap. Pavel Benda / acr.army.cz)

„V oblasti totiž působí i ozbrojené radikální skupiny,“ podotkl před nedávnem Pavel Kolář, který má za sebou mj. mise v Afghánistánu a byl rovněž ředitelem Ředitelství speciálních sil MO.

Generálmajora Koláře nyní čeká úvodních devadesát dní, během nichž se bude detailně seznamovat s prostředím, a zároveň již bude pracovat ve prospěch mise MFO. Plánuje také navštívit všechna důležitá místa a osoby jak v Izraeli, tak v Egyptě.

„V tomto období budu také schvalovat důležité kroky v plánovacím procesu, které vyvrcholí plánem chodu mise na dalších pět let,“ sdělil Kolář bezprostředně po převzetí funkce velitele MFO.

Pro Armádu ČR jde o další potvrzení skvělého renomé: Dvakrát už její důstojník velel v misi EUTM v Mali, nyní stojí v čele Mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.

„Velení silám MFO je důkazem vysoké profesionality naší armády a schopností našich vojáků a vojákyň. Práce, kterou v zahraničních operacích odvádějí, je spojenci dlouhodobě vysoce oceňovaná a ustavení generála Koláře do funkce je jasným důkazem, že jsme vnímáni jako spolehlivý partner,“ sdělil náměstek Daniel Blažkovec, který na slavnostním ceremoniálu zastupoval ministryni obrany Janu Černochovou.

Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálmajora Karla Řehky je MFO důležitá nejen při stabilizaci situace na Sinajském poloostrově, ale pro celý blízkovýchodní region.

„Češi jsou v rámci mise vysoce hodnoceni, zejména naše letecká jednotka. CASA je hlavním dopravním letounem mise,“ připomněl generál Řehka.

Mise MFO má hlavní sídlo v Římě, kde je řízena generální ředitelkou Elizabeth L. Dibble. Dvě regionální kanceláře sídlí v Tel Avivu a Káhiře. Samotná mise, jíž velí právě generál Pavel Kolář, působí na Sinajském poloostrově ze dvou základen – North Camp u El Gorah a South Camp v Šarm aš-Šajchu, uvádí MO.

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.