Druhý měsíc v roce se opět nesl v tradičním spojení Policie ČR s organizací „Suchej únor“, která již desátým rokem organizuje stejnojmennou celorepublikovou informační kampaň. Zodpovědný přístup je potřeba vštěpovat už nejmladší generaci, Policie ČR proto pro žáky a studenty připravili kreativní výzvu #nepitjeumeni. Téma mohli žáci a studenti ztvárnit libovolně, a to jak výtvarným, tak literárním způsobem. Do výzvy se přihlásilo přes 15 škol z celé republiky a dohromady zaslaly kolem 120 děl.

S problematikou alkoholu, jeho vlivu a důsledků neúměrného pití se policisté setkávají při své práci dnes a denně. Někdy alkohol otupuje smysly a zhoršuje reakce, jindy zase zvyšuje agresivitu. Alkohol je zásadním problémem nejen v silničním provozu, velkou mírou se negativně promítá i do mezilidských vztahů, a to i případných agresivních projevů chování. 

Věděli jste, že každý sedmý dospělý balancuje na hraně rizikového pití alkoholu? Že 93% dětí do 16 let poprvé vyzkouší alkohol z rukou rodičů?

Kampaň „Suchej únor“ přináší na problematiku alkoholu netradiční pohled a jeden z hlavních cílů je, aby se alkoholu a jeho důsledkům věnovala nejen větší pozornost v naší společnosti, ale aby se také tvořil i vhodný prostor pro diskuzi.

„Myslím, že hodně lidí pije víc, než je zdrávo. Je normální žít a bavit se bez alkoholu,“ uvedl na webu Suchej únor například Přemek Forejt.

Společně s hlavními realizátory kampaně byla kreativní práce vyhodnocena a byly vybrány tři výtvarné díla a tři literární práce. Ceny vítězům přijdou osobně předat policejní preventisté, mohou se těšit na balíček s dárky od Policie ČR i organizace „Suchej únor“.

Výherní literární práce:

Další výherní výtvarná díla naleznete na webu Policie ČR.