Ondřej Horecký

9. 3. 2023

Únorový průzkum ukázal, že nadpoloviční většina Čechů se obává otevřeně vyjádřit své názory. Lidé považují za nejnebezpečnější provládní propagandu a s dezinformacemi podle nich není třeba bojovat legislativně, ale diskuzí a vzděláváním.

Téměř 55 % obyvatel v zemi se bojí vyjádřit své názory otevřeně, ať už kvůli strachu z potrestání v práci, narušení vztahů s kolegy, klienty či partnery anebo kvůli šikaně na internetu, prokázal reprezentativní průzkum agentury SANEP, který si nechala zpracovat Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) a kterého se zúčastnilo 3256 respondentů.

Nejvíce se lidé bojí diskutovat o migraci, covidu, ale také o manželství a pohlaví nebo o volbách.

Výsledky dotazování z průzkumu SANEP na otázku O čem se lidé nejvíce bojí veřejně vyjadřovat. (printscreen tisk. zpráva SOSP)

Většina dotazovaných odpověděla kladně na otázku, zda mají pocit, že se do jejich životů vrací cenzura a omezovaní svobody projevu a tři pětiny respondentů potvrdilo, že se již s nějakou formou cenzury setkali. Ve většině případů šlo o zablokování média nebo profilu sociální sítě, které dotyční sledovali.

Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale diskusí a vzděláváním.

79 % procent lidí si myslí, že stát my neměl být ten, kdo určuje, co je či není dezinformace. Tuto úlohu by měly plnit soudy, míní 85 % dotazovaných.

Jako nejvíce nebezpečnou respondenti vnímají provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi (více než tři pětiny dotázaných). Téměř s totožnými výsledky jsou na dalších místech zmiňovány jak proukrajinská, tak proruská propaganda o válce na Ukrajině.

Pozoruhodný je fakt, že dle názoru respondentů jsou největšími šiřiteli dezinformací vládní politici a veřejnoprávní a mainstreamová média.

Výsledky dotazování z průzkumu SANEP, otázka „Kdo podle vás nejvíce šíří nepravdivé informace“. (printscreen tisk. zpráva SOSP)

Úpravu legislativy kvůli dezinformacím podle názoru lidí nepotřebujeme. Naopak politická korektnost lidem vadí, potvrdilo 58 % respondentů.

„Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že svoboda projevu představuje pro českou společnost jeden z nejdůležitějších prvků demokracie. Její hodnota spočívá v různých pohledech na věc a otevřeném dialogu, který podporuje vzájemné porozumění. Neuvážené kroky vlády a unáhlené implementace unijní legislativy mohou nenávratně poškodit prostor, v němž se stále ještě mohou vést svobodné veřejné debaty a kde může být politika soutěží myšlenek bez diskriminace nepohodlných autorů,“ uvádí se v tiskové zprávě SOSP.

Podrobné výsledky průzkumu si můžete prostudovat ZDE.

Související témata