Alexander Zhang

13. 3. 2023

Velká Británie zaplatí Francii v příštích třech letech přes půl miliardy eur, aby zefektivnilo boj proti nelegálním přistěhovalcům, kteří na loďkách ve velkém překračují Lamanšský průliv, uvedl britský premiér Rishi Sunak.

Po summitu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Elysejském paláci v Paříži, který proběhl v pátek 10. března, Sunak uvedl, že Velká Británie souhlasila s tím, že pošle Paříži 478 milionů liber (cca 540 milionů eur) na financování nového záchytného centra ve Francii a na najmutí stovek dalších francouzských policistů.

Je to poprvé, kdy Británie pomáhá financovat uprchlické centrum ve Francii ve snaze vypořádat se s vlastním problémem ilegální migrace. Přistěhovalci se na ostrovy dostávají z francouzského pobřeží, kde se naloďují do člunů, aby překročili kanál La Manche.

„Toto nové středisko podpoří francouzské snahy o zvýšení záchytné kapacity, což umožní odvést z francouzského pobřeží více migrantů, kteří by se jinak mohli dostat nebezpečnými a nelegálními cestami do Spojeného království,“ uvedla britská vláda.

Finanční balíček se bude vyplácet ve splátkách, přičemž Francouzi přispějí výrazně vyššími finančními prostředky. „Emmanuel a já sdílíme stejné přesvědčení. Zločinecké gangy by neměly rozhodovat o tom, kdo přijde do našich zemí,“ uvedl Sunak na společné tiskové konferenci po jednání.

Nelegální překračování Lamanšského průlivu

Podle údajů britské vlády se v roce 2022 dostalo vodní cestou do Velké Británie rekordních 45 755 nelegálních přistěhovalců, což je nárůst oproti pouhým zhruba 300 v roce 2018. V letošním roce se jich na tuto cestu vydalo již více než 3 000.

Premiér učinil ze „zastavení člunů“ jednu ze svých pěti priorit a podle svých slov je „odhodlán“ tento slib dodržet. Vláda 7. března představila návrh zákona o nelegální migraci, který zakáže každému, kdo do Spojeného království přicestuje nelegálně, žádat o azyl.

Podle nové legislativy budou nelegální přistěhovalci rychle vyhoštěni do své domovské země nebo do bezpečné třetí země, jako je například Rwanda. Bude jim rovněž zakázán opětovný vstup do země.

„V loňském roce jsem se dohodl s Francií na historicky největší dohodě o člunech, která posílí hlídky financované Velkou Británií o 40 procent. Tento týden jsem oznámil opatření, která zajistí, že nikdo, kdo vstoupí do Spojeného království nelegálně, zde nebude moci zůstat,“ prohlásil Sunak

„Nepotřebujeme tento problém zvládat, my ho musíme odstranit. A dnes jsme zašli dál než kdykoli předtím, abychom skoncovali s tímto nechutným obchodem s lidskými životy. Společnou prací Velká Británie a Francie zajistí, aby nikdo nemohl beztrestně zneužívat naše systémy,“ pokračoval britský premiér.

Dohoda o navrácení do Francie neprošla

Navzdory posílené spolupráci mezi oběma zeměmi se nepodařilo dosáhnout dohody Londýna s Paříží o navracení nelegálních přistěhovalců do Francie.

Macron uvedl, že Velká Británie musí o požadované dohodě o navracení přistěhovalců jednat s Evropskou unií, a nikoli s Francií, neboť po brexitu již není smluvní stranou dublinského nařízení, což je právní předpis EU, který stanoví, která země je odpovědná za posouzení žádosti jednotlivce o azyl.

Již dříve Nathalie Loiseauová, francouzská poslankyně Evropského parlamentu, která předsedá Parlamentnímu shromáždění pro partnerství mezi EU a Spojeným královstvím, uvedla, že dohoda o navrácení s Francií „není na stole“.

„Velká Británie se rozhodla opustit Evropskou unii, takže žádná dvoustranná dohoda není možná,“ řekla pro BBC Loiseauová. „Je to v kompetenci EU a Velká Británie by se měla pokusit o vyjednání dohody s Evropskou unií,“ dodala politička.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.